Nowoczesne metody szkoleniowe są coraz chętniej wykorzystywane w onboardingu, standaryzacji wiedzy i mają pozytywny wpływ na retencję pracownika. Wdrażanie tych rozwiązań stanowi duże wyzwanie i zaangażowane działów HR w organizacji. Zmaksymalizowanie efektywności tego procesu staje się tematem dyskusji i realnym dylematem.
Działy HR są między innymi odpowiedzialne za docieranie do świadomości pracowników, wspierają i przekonują ich co do skuteczności tych rozwiązań. Jak zatem zminimalizować ryzyko niepowodzenia a zmaksymalizować korzyści?
Krok 1. Zdefiniuj potrzeby
Zastanów się dla jakiej grupy osób będą dedykowane szkolenia (dla wszystkich pracowników, poszczególnych działów, najbardziej efektywnych osób, czy tylko dla osób zgłaszających potrzebę szkoleniową). Czy szkolenia online mają mieć funkcję obligatoryjnego cyklu podnoszenia kompetencji w firmie, czy będą stanowiły formę benefitu pracowniczego? Jakie tematy szkoleń są ważne w Twojej organizacji? Jakie są realne problemy związane z podnoszeniem kompetencji pracowników? Określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na szkolenia online.
Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić kierunek drogi przy wyborze odpowiedniego rozwiązania szkoleniowego oraz ścieżki rozwoju.
Krok 2. Wybierz lidera
Powołaj osobę, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie platformy szkoleniowej do organizacji. Wybierz lidera, który będzie sprawował opiekę nad użytkownikami, motywował ich do działania, kontrolował cały proces a także monitorował wyniki. Będzie on ustalał terminy rozpoczęcia i zakończenia modułów szkoleń, przydzielał dostępy i sprawdzał raporty. Rolą lidera jest także zaangażowanie top- managementu w promowanie szkoleń za pośrednictwem kursów online. Liczba osób przygotowujących projekty z zakresu szkoleń online zależy od wielkości i możliwości organizacji.
Krok 3. Zorganizuj.
Ustal termin rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych bloków tematycznych szkoleń. Przypominaj ile czasu zostało do zakończenia kursu. Wskaż godziny pracy w których pracownicy będą korzystać z platformy (może to być nawet 15 minut dziennie). Zastanów się na jakich urządzeniach pracownicy będą się szkolić i gdzie (tablet, telefon czy laptop służbowy)?
Istotne jest także pokazanie krok po kroku działania platformy, tak aby każdy wiedział w jaki sposób z niej korzystać. Wskaż pracownikom kto jest osobą odpowiedzialną za przebieg szkoleń i do kogo mogą się zwrócić w razie pytań i problemów.
Dokładna organizacja czasu i wyznaczenie działań pomoże pracownikom zorganizować swój dzień pracy i znaleźć czas na szkolenia.
Krok 4. Motywuj pracowników.
Motywacja jest ważnym elementem przeprowadzania szkoleń. Pracownik musi czuć wartość płynącą z kursów online, że podniesie to jego kompetencje i sprawi, że jego praca będzie bardziej efektywna.
Chwal zaangażowanych użytkowników, pogratuluj im postępów, ale nie krytykuj osób z mniejszymi sukcesami i aktywnością na platformie. Obserwacje wyników szkoleń uczestników mogą stać się pomocne przy rocznej ocenie pracownika. Przypomnij jak ważne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji i rozwój osobisty.
Krok 5. Monitoruj efekty
Sprawdzaj statystyki i korzystaj z raportów – pomoże Ci to w ocenie efektywności szkoleń online. Zleć wykonanie testów wiedzy po każdym bloku tematycznym- zmotywuje to pracowników do większego zaangażowania. Stwórz ankietę dla pracowników – poznaj ich opinię odnośnie odbytych szkoleń.
Powyższe “pięć kroków” pomogą Ci w skutecznym wdrożeniu szkoleń online. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie i organizacja ma pozytywny wpływ na ich efekty i skuteczność.