E-learning – chwilowa moda, czy nowa rzeczywistość?
E-learning to nie tylko rosnący trend w dobie pandemii. Nowoczesne systemy szkoleniowe wpisują się powoli w korporacyjny must-have. Pozwalają w sposób systematyczny rozwijać wiedzę, kwalifikacje i umiejętności pracowników przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i dużej oszczędności czasowej. Dodatkowym atutem jest zwiększenie retencji i kształtowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy.
Nie dziwi więc, że coraz więcej organizacji decyduje się na wdrożenie e-learningu zarówno w ramach ścieżki szkoleniowej, jak i w procesie on-boardingu.
W jaki sposób wdrożyć e-learning w firmie tak aby zmaksymalizować jego skuteczność?
E-learning, zanim jak – po co?
Analiza potrzeb
Wdrożenie platformy e-learningowej warto poprzedzić pogłębioną analizą potrzeb, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, czego jako pracodawca, oczekuję od wdrożenia e-learningu?
Sprowadza się to do kilku podstawowych pytań:
- Co pragnę osiągnąć przez wdrożenie – czy priorytetem jest dla mnie stałe zwiększanie kompetencji pracowników, usprawnienie on-boardingu, uporządkowanie ścieżki rozwoju kariery, a może poprawa wizerunku pracodawcy?
- Do kogo adresowane będą szkolenia – dla wszystkich pracowników, czy też wybranej grupy?
- Czy będą wprowadzane obowiązkowo, czy też traktowane jako forma benefitu?
- W jakich obszarach szkolić, tak aby zwiększyć wartość organizacji?
- Jakie funkcjonalności są dla mnie kluczowe?
Badanie opinii
W analizie potrzeb sprawdzi się badanie opinii pracowników. Spełni ono dwie funkcje:
- po pierwsze, poznasz ich zdanie; dowiesz się m.in., jakich szkoleń oczekują, jaka forma byłaby dla nich satysfakcjonująca – prezentacje, a może forma interaktywnych rozwiązań, np. webinary lub kursy online?
- po drugie, angażując pracowników jeszcze przed wdrożeniem przygotujesz odpowiedni grunt do implementacji, a pracownicy poczują się jej częścią, co zmniejszy naturalny opór na zmianę.
Świadomość potrzeb Twojej firmy pomoże w realizacji wdrożenia, a także usprawni wybór platformy spośród wielu dostępnych na rynku.
Platforma e-learningowa, wiem po co – z kim?
Zespół wdrożeniowy
Gdy ustaliłeś już cel wdrożenia systemu powołaj zespół, który uczynisz odpowiedzialnym za implementację. Zwyczajowo składa się on z:
- lidera projektu,
- szkoleniowca lub osoby z działu HR, oraz
- osoby dbającej o aspekty techniczne.
Dla zmaksymalizowania efektywności wdrożenia warto, aby członkowie zespołu brali czynny udział w analizie potrzeb i byli naturalnymi ambasadorami projektu.
Zadania zespołu
Zadaniem zespołu będzie zarówno dobór odpowiedniego dostawcy usług e-learningowych, dopilnowanie, aby wybrane funkcjonalności odpowiadały Waszym potrzebom, jak i budowanie świadomości i zaangażowania pośród pracowników.
Zdaniem LinkedIn 68% pracowników preferuje, aby szkolenia odbywały się in-house. O tyle łatwiej będzie przekonać pracowników do korzystania z platformy.
Jeżeli zdecydowałeś się na badanie opinii i wciągnąłeś pracowników na pokład na etapie przedwdrożeniowym – już jesteś na wygranej pozycji.
Dostawcy e-learningu, wiem po co i z kim – jak?
Wybór platformy
Zespół wdrożeniowy rozpocznie swoją pracę od przeglądu narzędzi i systemów dostępnych na rynku. Dobry LMS (Learning Management System) to nie ten, który wdrażany jest najczęściej, lecz ten, który odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.
Większość dostawców umożliwia dostęp do platformy e-learningowej w formie testowej, tak abyś mógł zweryfikować zarówno dostępne funkcjonalności, jak i user experience i możliwości personalizacji.
Nie spiesz się z wyborem. Od tej decyzji zależy w dużej mierze sukces projektu i zwrot z inwestycji.
Wdrożenie e-elearningu w firmie
Wybrałeś odpowiednią platformę szkoleniową, wiesz co chcesz osiągnąć przez wdrożenie, powołałeś zespół do implementacji i przekonałeś pracowników do proponowanych rozwiązań. Oznacza to, że przed Tobą samo właściwe wdrożenie.
O ile przebrnąłeś przez poprzednie kroki w sposób skrupulatny, nie masz czym się martwić. Wkrótce, dzięki wdrożonym narzędziom zmaksymalizujesz efektywność Twoich pracowników i zwiększysz ich zadowolenie z wykonywanej pracy, co bezsprzecznie docenią także Twoi klienci.