Jednym z najtrudniejszych decyzji jakie może podjąć Manager czy Zarząd to rozwiązanie umowy z obecnym pracownikiem lub grupą pracowników w ramach restrukturyzacji lub redukcji etatów. Każde spotkanie z pracownikiem i przekazanie mu informacji budzi ogromne emocje i stres dla każdej ze stron. Poniżej znajdziesz wskazówki jak najlepiej przygotować się do procesu outplacementu.
Outplacement – co to jest?
Coraz więcej firm inwestuje w działania wspierające Employer Branding i/lub działa CSR, w ramach których oferuje wsparcie na etapie przygotowania do poszukiwania pracy i samego poszukiwania pracy. Outplacement to wsparcie na dwóch poziomach. Na poziomie organizacyjnym – to działanie doradcze w zakresie komunikacji i przeprowadzenia restrukturyzacji. Pozwala ono na szczere i kompleksowe przekazywanie informacji pracownikom, którzy tracą swoją pracę. W momencie restrukturyzacji i zwolnień grupowych, nie możemy również zapominać o pracownikach, którzy pozostają w firmie. Mogą oni czuć się niepewnie, dlatego warto przedstawić im jak najwięcej informacji o stanie firmy. Druga płaszczyzna to wsparcie pracownika, który traci swoją pracę – zarówno na etapie przygotowania do poszukiwania pracy, jaki i na kolejnych etapach procesu outplacementu. Pracownik, który ponownie wkracza na rynek pracy może czuć ogromny stres, ale też zagubienie. Dlatego, aby wesprzeć go w tej sytuacji, można wskazać konkretne kroki, które ułatwią naszemu byłemu pracownikowi szybkie znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.
Proces outplacementu krok po kroku
Rozstanie z pracownikiem to trudny moment, dlatego już na samym początku należy określić proces outplacementu, który wskaże konkretne działania do wykonania.
Komunikacja do pracowników i całej organizacji
Rozmowa z pracownikiem, który otrzymuje wypowiedzenie, a później z zespołem, który zostaje w organizacji to bardzo trudny moment. Ciężko jest powstrzymać emocje zarówno po stronie pracodawcy jaki i pracowników. Warto jest przemyśleć to, co chcemy przekazać na spotkaniach indywidualnych jak i na spotkaniu całego zespołu. Przekaz informacji jest tutaj bardzo istotny, ponieważ każde słowo może mieć znaczenie.
Wsparcie ze strony HR
Po przeprowadzeniu rozmowy z pracownikiem – warto, aby zajęła się nim wybrana osoba z obszaru HR. Należy dopełnić wszystkich kwestii formalnych ale na tym etapie, warto również przedstawić program outplacementu. Zapewnienie o tym, że pracownik otrzyma wiedzę i informacje dotyczące tego, jak wygląda rynek pracy, jak przygotować dokumenty aplikacyjne, czy tego jak najlepiej przygotować się do procesu rekrutacji – jest na pewno cenne.
Outplacement pracownika
Działania, które zazwyczaj są oferowane w ramach outplacementu to:
-> coaching kariery – poznanie swoich mocnych stron i talentów może pomóc pracownikowi w odnalezieniu tego co chciałby robić, jaki zawód jest dla niego odpowiedni, ale też czy przebranżowienie się ma sens, a jeśli tak to w jakim kierunku? Pracownik podczas coachingu kariery musi zastanowić się na tym, jakie są jego ambicje i w jakim kierunku chce podążać dalej.
-> przygotowanie dokumentów aplikacyjnych – to kolejny krok na drodze do zdobycia zatrudnienia. Dokumenty aplikacyjne, takie jak CV, portfolio, czy profil LinkedIn, to podstawa do zdobycia zatrudnienia. Pracownik musi zdać sobie sprawę z tego, że jest to jego wizytówka i przepustka do kolejnych etapów procesu rekrutacji, dlatego często należy poświęcić kilka godzin na przygotowanie skutecznych dokumentów.
-> przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych – jak najlepiej jest się zaprezentować na rozmowie? Jakie pytania mogą się pojawić? W jaki sposób odpowiadać na pytania rekrutera? Etap rozmów rekrutacyjnych to jeden z najbardziej stresujących momentów dla pracownika. Osoby, które od dawna nie przechodziły procesów rekrutacji mogą mieć problem z dobrym przygotowaniem się do procesu. Na tym etapie ważne będą szkolenia ale też próbne rozmowy rekrutacyjne.
-> negocjacja warunków zatrudnienia – jest to krok opcjonalny, ale często pracownicy chcą skonsultować warunki nowego zatrudnienia. Chcą sprawdzić, czy warunki formalne i wynagrodzenie są odpowiednie do ich wiedzy i umiejętności oraz czy proponowane warunki współpracy są rynkowe. Oprócz przygotowania zestawienia oferty z rynkiem, warto dodatkowo przygotować pracownika do negocjacji oferty – przedstawić mu w jaki sposób skutecznie wynegocjować jak najlepsze warunki umowy.
Oczywiście program outplacementu może zostać poszerzony o kursy specjalistyczne, webinary czy warsztaty grupowe, które w jeszcze lepszy sposób pozwolą pracownikom na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Programy outplacementowe można tworzyć indywidualnie dla każdego pracownika, ale w przypadku zwolnień grupowych przeprowadzenie skutecznego outplacementu może być wyzwaniem, dlatego z pomocą przychodzą platformy e-learningowe, na których możemy zaprojektować ścieżki edukacyjne, w tym również ścieżkę outplacementu.
Zdalny outplacement
Praca zdalna jest nową normalnością. Już dawno opuściliśmy biura na rzecz bardziej elastycznej pracy. Coraz więcej działań podejmujemy online i jest to dla wszystkich bardzo naturalne, dlatego większość firm przechodzi obecnie na zdalny system prowadzenia on-boardingu czy szkoleń specjalistycznych. Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z platform online, które są bazami wiedzy i do których każdy pracownik ma dostęp 24/7. W procesie outplacementu ważna jest elastyczność, ponieważ z jednej strony pracownik realizuje swoje zadania, a z drugiej powinien przeznaczać swój czas na poszukiwanie pracy. Korzystanie z platformy Skillveo jest efektywne również dla działów HR. Osoby odpowiedzialne za outplacement mogą skorzystać z możliwości platform e-learningowych i ustalać ścieżkę szkoleniową dot. outplacementu. Mogę też przeplatać szkolenia online z indywidualnymi konsultacjami pracowników. Dział HR może ustalić jakie są powtarzalne szkolenia w ramach procesu outplacementu i właśnie te kursy umieścić na platformie. Ustalenie konkretnej ścieżki szkoleniowej jest efektywne, ponieważ pracownik wie, co po kolei powinien zrobić i jaki jest kolejny krok. Dodatkowo dział HR ma podgląd na to w jaki sposób dana osoba przechodzi przez kurs i na podstawie danych może planować indywidualne spotkania i konsultacje.