Podobnie jak większość przedsiębiorców, prawdopodobnie masz w zespole kilku pracowników, którzy pracują zdalnie. Być może nawet chcesz powiększyć swój zdalny zespół. Ale jak wprowadzić nowych pracowników, gdy nie ma ich w biurze? Zobacz kilka najlepszych sposobów na wdrożenie pracownika online. Stosując się do tych wskazówek, możesz mieć pewność, że nowy pracownik zdalny będzie czuł się komfortowo i będzie wydajny już od pierwszego dnia.
W artykule znajdziesz:
- Czym jest zdalny onboarding?
- Stworzenie bazy wiedzy dla nowego pracownika.
- Zbuduj relację!
- Pomocna dłoń w formie zdalnej.
- Zbieranie feedbacku.
- Zorganizuj miłe powitanie.
- Jak dobrze wdrożyć pracownika online? Daj czas!
- Przekazuj wiedzę w różny sposób.
Czym jest zdalny onboarding?
Zdalny onboarding to proces wdrażania i włączania do pracy nowych pracowników, którzy nie są fizycznie obecni w biurze. W przeszłości odbywał się głównie w siedzibie firmy lub na dedykowanym wyjeździe, ale wraz z rozwojem technologii coraz łatwiej jest przeprowadzać go zdalnie. Onboarding ma wiele zalet, takich jak większa elastyczność, niższe koszty i lepszy dostęp do talentów. Właściwie przeprowadzony onboarding może pomóc w zapewnieniu nowym pracownikom odpowiedniego przygotowania i wyposażenia ich we wszystkie narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu w nowej roli. Źle przeprowadzony może jednak prowadzić do poczucia izolacji i dezorientacji. Dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć, w jaki sposób najlepiej wdrożyć zdalne wdrażanie, aby zmaksymalizować potencjalne korzyści.
Stworzenie bazy wiedzy
Każdy z nas wie, że pierwszy dzień w nowej pracy bywa stresujący. Nic dziwnego, przebywamy w nowej przestrzeni, nie wiemy jeszcze do końca, co mamy robić. Najgorsza w tej sytuacji jest bezczynność. Nie zostawiaj swojego pracownika samego ze sobą! Zapewnij mu odpowiednie materiały, które może zacząć czytać już od samego początku pracy – w łatwy sposób przygotujesz je i udostępnisz dzięki platformie do zdalnego onboardingu Skillveo. Dzięki temu pracownik będzie mógł zobaczyć, co go czeka na nowym stanowisku i zapoznać się z działaniem struktury firmy. Baza wiedzy to doskonała opcja nawet dla doświadczonych pracowników – umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.
Zbuduj relację!
Początek pracy może być zarówno ekscytujący, jak i stresujący. Dla wielu osób jest to pierwszy raz, kiedy wchodzą w środowisko zawodowe i chcą mieć pewność, że zrobią dobre wrażenie. Jest to także okazja do poznania nowych ludzi i kultury organizacyjnej firmy. Początki zawsze bywają trudne, dlatego Ty jako pracodawca powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby możliwie jak najbardziej zniwelować u pracownika stres wynikający z pojawienia się w nowym miejscu. Pokaż mu, że od tego momentu stał się częścią firmy. Zapoznaj go nie tylko z obowiązkami! Znajdź miejsce na budowanie relacji – zorganizuj spotkanie i przedstaw go reszcie zespołu. Pokaż, że Twoja firma to ludzie, którym można zaufać.
Pomocna dłoń
Pierwsze tygodnie w nowej firmie zdają się być niekończącym zadawaniem pytań odnośnie pracy. To normalne i nie ma nic wspólnego z ilością przesłanych informacji w trakcie onboardingu. Nowi pracownicy mogą czuć się zagubieni, dlatego dobrze jest powołać dla nich kogoś w rodzaju opiekuna, który w razie potrzeby poda pomocną dłoń i wesprze dodatkowymi materiałami. Dzięki osobie, która będzie monitorowała cały proces wdrożenia nowego pracownika, reszta zespołu może skupić się na wykonywaniu swojej pracy. Zadbanie o wdrażanych zdalnie pracowników da im poczucie, że są ważni, co znacznie podniesie ich pewność siebie.
Zbieranie feedbacku
Dobrą praktyką jest zapytanie swojego pracownika o to, jak podoba mu się proces zdalnego onboardingu. Zorganizuj spotkanie i sprawdź, czy prezentacje wdrożeniowe były przygotowane w sposób jasny i zrozumiały. Zapytaj jaki ma plan działania na najbliższe dni. Zainteresuj się nim i pokaż, że jest dla Ciebie ważny. Wdrożenie nowego pracownika to doskonały sposób na to, by zbadać jakość onboardingu online. Dzięki feedbackowi będziesz wiedział, nad jakimi obszarami lepiej jest popracować i z czego najchętniej korzysta zespół. Informacja zwrotna dotycząca pierwszego dnia pracy zdalnej pozwoli Ci sprawdzić, czy osoby odpowiedzialne za onboarding online pracują zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami.
Zorganizuj miłe powitanie
Na dobrą sprawę, zdalne wdrożenie pracownika online zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Po stronie nowego pracodawcy jest wysłanie wszystkich potrzebnych haseł dostępu oraz sprzętu. W procesie wdrożenia online bardzo ważne jest myślenie z wyprzedzeniem. Nowemu pracownikowi z pewnością będzie miło, jeżeli z odpowiednio wcześnie dostarczysz potrzebny mu sprzęt, niezbędny do wykonywania pracy zdalnej. Proces wdrożenia to także miłe powitanie – zadbaj o to, aby pierwszy dzień nie był stresujący. Nie rzucaj nowego pracownika na głęboką wodę, zapoznaj go na początku z zespołem i powoli dawkuj informacje.
Daj czas!
W procesie onboardingu bardzo ważny jest czas. Każdy z nas był kiedyś nowym pracownikiem i nikt z nas nie powinien o tym zapominać. Zdalna rekrutacja, praca zdalna, onboarding online – to wszystko dla niektórych osób może być całkowicie nowe doświadczenie, w którym początkowo ciężko może być się odnaleźć. Jeżeli chcesz przeprowadzić zdalny onboarding online dobrze, daj swoim pracownikom czas. Pozwól im zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami i daj im je przyswoić. Daj przestrzeń na poznanie nowych twarzy, otwarcie się i pokaż, że pracując zdalnie w Twojej firmie można mieć wrażenie, że jest się na miejscu! Nigdy nie stresuj pracownika podczas procesu wdrożenia.
Przekazuj wiedzę w różny sposób.
W procesie wdrażania nowych członków zespołu musisz zadbać o komunikację. Przekazuj jasne i zwięzłe informacje. Okaż gotowość do udzielania odpowiedzi na pytania przez cały okres wdrażania. Zapewnij członkom zespołu zdalnego narzędzia i zasoby, których potrzebują, aby odnieść sukces w swojej roli. Obejmuje to takie elementy jak: dostęp do materiałów szkoleniowych, pomocne przewodniki i podręczniki oraz jasne oczekiwania dotyczące wydajności. Pamiętaj jednak, że każdy ma swoje preferencje, co do czerpania wiedzy – jedna osoba będzie chętnie korzystała z platformy wdrożeniowej, podczas gdy inna doceni informacje zebrane w formacie pdf. Uwzględniając te czynniki, będziesz mógł przygotować wymarzony zespół zdalny, który będzie odnosił same sukcesy!