Automatyzacja, grywalizacja i onboarding online to nowe technologie, które zaczynają być wykorzystywane w dynamicznie zmieniającej się branży HR. Co jeszcze przyniesie przyszłość dla pracowników działu Human Resources? Czy te technologie będą nadal zyskiwać na popularności? A może pojawi się coś innego, co je zastąpi? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym trendom w branży HR.
Objaśnienie pojęć
Dobrą praktyką przed podjęciem jakichkolwiek decyzji jest zapoznanie się z tym, co dokładnie oznaczają poszczególne technologie i jakie zmiany mogą one wprowadzić. Zarządzanie zasobami ludzkimi jest niezwykle ważne w funkcjonowaniu każdej firmy i dobrze jest zadbać o odpowiedni poziom ich organizacji. Zapoznajmy się zatem z każdym z omawianych procesów.
- Automatyzacja to wykorzystanie dedykowanych technologii do sterowania i monitorowania procesów. W przedsiębiorstwach używa się jej na przykład w procesach rekrutacji, wdrażania i badania opinii nowo zatrudnionych osób. Monitorowanie poziomu zadowolenia pracowników przynosi wiele korzyści, w tym poprawę wydajności, jakości pracy i ich zaangażowania. Na rynku odnajdziesz wiele systemów przeznaczonych do zautomatyzowania procesu onboardingu i tylko do Ciebie należy decyzja, który z nich wybierzesz. Wybór odpowiedniego rozwiązania warto jest przedyskutować z osobami takimi jak HR business partner lub kierownik rekrutacji kierownik działu kadr.
- Grywalizację można zdefiniować jako proces polegający na wzięciu czegoś, co już istnieje, np. zadania lub aktywności i dodaniu ich elementów do rekrutacji, aby uczynić ją bardziej angażującą. Zasadniczo grywalizacja polega na projektowaniu motywacyjnym – czynieniu danej rzeczy bardziej interesującą. Choć użycie gier i ich mechaniki do celów niezwiązanych z grami nie jest nowym pomysłem, dopiero od niedawna zaczęło być wykorzystywane w szerszym zakresie. Dzieje się tak nie bez powodu – badania wykazały, że właściwie przeprowadzona grywalizacja może być niezwykle skutecznym sposobem motywowania ludzi do osiągania pożądanych rezultatów.
- Zdalny onboarding to sposób na wprowadzenie nowych pracowników do organizacji bez konieczności wychodzenia z biura. Umożliwia menedżerom szkolenie i wprowadzanie nowych pracowników w formie zdalnej, przy użyciu takich narzędzi jak dedykowana do tego platforma. To niezwykle wygodna forma, która zaskarbiła sobie sympatię wielu właścicieli firm, szczególnie w czasie wybuchu pandemii.
Ogromny rozwój w branży HR
Zarządzanie ludźmi jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed pracownikami działu HR. Human resources management odpowiedzialny jest o zadbanie o dobre samopoczucie pracowników i odpowiedni proces wdrożenia. Wiele firm wykorzystuje automatyzację by usprawnić procesy onboardingu. Przygotowanie szkolenia w formie zdalnej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, zarówno do obecnych pracowników firmy, jak i tych nowych. Praca zdalna stała się codziennością, dlatego warto jest iść z duchem czasu i inwestować w niezbędne narzędzia, które pomogą w rozwoju całego przedsiębiorstwa. Wdrożenie z wykorzystaniem dedykowanej do tego platrofmy e-learningowej pozwala zwiększyć efektywność pracy działu HR. Szkolenie pracownika online daje mu pewną swobodę w wyborze ścieżki pozyskiwania wiedzy. Możliwość dostosowania czasu pracy do swoich możliwości jest niezwykle wygodna i wpływa pozytywnie na wyniki pracowników.
Automatyzacja onboardingu – wdrażanie nowego pracownika nigdy nie było tak proste
Zatrudnianie nowych osób to nie tylko przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami. To przede wszystkim czas, który poświęcony jest na omówienie zagadnień kadrowo płacowych, zadbaniu o nowe narzędzia pracy, zapoznanie pracownika z jego obowiązkami i nauczenia go zasad komunikacji w strukturze firmy. Jak nietrudno się domyślić, proces ten bywa czasochłonny. W praktyce, koniec onboardingu ma miejsce dopiero w momencie, w którym pracownik podniósł swoje umiejętności do takiego stopnia, w którym jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi obowiązkami służbowymi samodzielnie. Każdemu pracodawcy zależy na wyszkoleniu nowego pracownika w krótkim czasie tak, aby jak najszybciej mógł on zacząć wykonywać swoje obowiązki. Przyspieszenie tego procesu będzie możliwe dopiero po inwestycji w odpowiednie narzędzia usprawniające jego przebieg, na przykład platformę do zdalnego onboardingu, taką jak Skillveo.
Odciąż dział HR i rozwiń swoją firmę!
Inwestycja w nowe rozwiązania do przekazywania wiedzy nowemu pracownikowi sprawia, że praca działu Human Resources staje się dużo bardziej płynna. Dzięki przygotowaniu szkoleń w formie wideo, dział HR nie musi za każdym razem organizować osobnego szkolenia. Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowej pracy znajdą się w krótkim filmie instruktażowym. W czasie, gdy nowi pracownicy poszerzają swoją wiedzę, dział kadr może zająć się innymi zagadnieniami, które mogą przełożyć się na rozwój firmy. To z kolei wpływa na umocnienie wizerunku Twojej organizacji na rynku pracy. Zapewnij swoim pracownikom odpowiedni przepływ informacji
W pracy zdalnej nowy pracownik nie może czuć się samotnie. Zadaniem menadżerów jest zadbanie o odpowiednią komunikację i aklimatyzację w nowej firmie. W zdalnym onboardingu nie chodzi wyłącznie o naukę wykonywania nowej pracy. Onboarding to coś znacznie więcej – to badanie zadowolenia nowego pracownika, budowanie jego zaangażowania i przygotowywanie go do życia w firmie. W pracy online liczy się kontakt. Każda osoba w firmie powinna wiedzieć, że blisko współpracuje z całym swoim zespołem i może na niego liczyć w każdej chwili. Takie podejście zwiększa zaangażowanie i chęć do pracy, a o to przecież chodzi każdemu pracodawcy. Wprowadzenie w kulturę firmy przy użyciu angażujących treści ułatwia przyswajanie wiedzy i buduje pozytywny wizerunek całej organizacji. Zadowolony pracownik chętniej poleci Twoją firmę innej osobie, dzięki czemu będziesz mógł pozyskiwać nowych kontrahentów i pracowników, bez względu na obecny stan na rynku.
Zapewnij swoim pracownikom odpowiednie szkolenie ze Skillveo! Wypełnij formularz na stronie: https://skillveo.com/