5 sposobów na wyrobienie nawyku regularnej nauki

Czy zdarzyło Ci się zapisać do kursu online i po miesiącu zdać sobie sprawę, że podzielił on los nowego stroju na siłownię zbierającego kurz w szafie od końcówki stycznia?

Najprawdopodobniej zaczęło się od zastrzyku motywacji do wprowadzenia pozytywnej zmiany. Niestety takie zastrzyki mają to do siebie, że ich wpływ znika równie szybko jak się pojawia.

Od celu “Ukończyłem kurs, który rozwinie moją karierę” dzieli Cię zaledwie kilka godzin pracy. Niestety jeżeli motywacja jest Twoim jedynym motorem napędowym, jego realizacja najprawdopodobniej pozostanie poza Twoim zasięgiem.

To czego potrzebujesz to wziąć sobie do serca cytat Arystotelesa:

“Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Już tłumaczę.

Od lenia do tytana dyscypliny

Mimo, że obecnie systematyczność i wytrwałość jest jednym z moich największych atutów, nie zawsze tak było. Od najmłodszych lat byłem określany mianem “zdolny ale leniwy”, a przez mniej łaskawych jako po prostu “roztrzepany”.

Niespecjalnie się tym przejmowałem, aż do momentu gdy cztery lata temu podjąłem decyzję o zrezygnowaniu ze studiów prawniczych na rzecz zostania programistą. Czekał na mnie ogrom nowych umiejętności, zupełnie niezwiązanych z tym czym zajmowałem się do tej pory. Świadomość, że konkurencja na rynku pracy, ma kilka lat nauki przewagi, niespecjalnie dodawała mi otuchy.

Nieocenioną pomocą przy zmaganiu się z tym wyzwaniem okazała się książka “Siła nawyku” autorstwa Charlesa Duhigga. Dzięki niej zdałem sobie sprawę, że kluczem do sukcesu w osiąganiu swoich celów, nieważne jak odległych, są odpowiednie nawyki.

Dzięki nawykowi regularnej nauki udało mi się ukończyć kilkanaście kursów online z programowania, w tym wymagający kurs CS50: Introduction to Computer Science Uniwersytetu Harvarda.

Z czasem zdobyłem niezbędne umiejętności i wymarzoną pracę jako programista w Skillveo.

Mam dla Ciebie pięć sposobów, które okazały się nieocenione przy wyrabianiu tego nawyku. Dzięki nim zamiast walczyć ze sobą w poszukiwaniu motywacji, będziesz działać z niespotykaną dotąd skutecznością.

1. Zacznij od małych kroków

Przyczyną wielu porażek przy wprowadzaniu zmian jest rzucanie się na głęboką wodę.

Nie zakładaj, że z dnia na dzień będziesz w stanie spędzić przy biurku po trzy godzinny dziennie w stanie wysokiej koncentracji.

Wybierz cel, który na pewno uda Ci się zrealizować. Przeznacz na naukę kwadrans. Dopiero gdy poczujesz, że taki blok czasu nie jest dla Ciebie żadnym wyzwaniem, stopniowo zwiększając czas nauki.

2. Pozbądź się rozpraszaczy

Smartfony ułatwiają nam komunikację ze światem na każdym kroku. Ma to pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia ale niestety nauka nie jest jednym z nich.

Aby czynić postępy musisz być skoncentrowany na kursie, co jest niemożliwe w obliczu konkurencji ze strony powiadomień social media, kont email i innych rozpraszających aplikacji.

Rozwiązanie jest proste.

Zamknij karty przeglądarki z Facebookiem. Włącz tryb samolotowy w telefonie. Nie możesz sobie na to pozwolić? Wycisz go i połóż poza zasięgiem dłoni. Porozmawiasz ze znajomymi (i pochwalisz się postępami!) gdy skończysz się uczyć.

3. Korzystaj z techniki Pomodoro

Rozpoczęcie nauki często jest największym wyzwaniem.

Dzięki prostej i niesamowicie skutecznej technice Pomodoro (Technika Pomodoro, czyli jak odzyskać 100% koncentracji – Produktywni), będziesz wiedział dokładnie ile czasu przeznaczysz na naukę i że po niej nastąpi zasłużona przerwa.

Taka świadomość ułatwi Ci zabranie się do działania.

Co więcej, w połączeniu z wyeliminowaniem rozpraszaczy, będziesz miał do dyspozycji koncentrację, dzięki której w kwadrans zrobisz tyle, ile do tej pory robiłeś w godzinę.

4. Wydziel czas na naukę

Jak myślisz dlaczego codzienne mycie zębów przychodzi Ci z taką łatwością?

Ponieważ jest to stały element Twojej porannej i wieczornej rutyny. Nie musisz się zastanawiać czy i kiedy się za to zabrać. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na stabilny rozwój jest określenie pory w ciągu dnia na naukę.

Jeżeli Twój pracodawca oferuje Ci kwadrans na rozwój własny, koniecznie korzystaj z tej możliwości. Oczywiście nie w każdym biznesie znajdzie się czas na taki luksus, wtedy musisz wziąć sprawy w swoje ręce i wydzielić czas na naukę po pracy.

Najlepiej jak będziesz w stanie robić to każdego dnia o tej samej porze ale nie musi tak być. Możesz dopasować czas na naukę do danego dnia tygodnia. Najważniejsze jest, żeby zachować regularność.

5. Nagradzaj się

Systematyczna nauka nie jest łatwa. Bez nagród za włożoną pracę nawet najbardziej zdeterminowani ludzie z czasem padną ofiarami wypalenia.

Możesz temu łatwo zapobiec nagradzając swoje wysiłki.

Wystarczy, że w zamian za włożoną pracę, sprawisz sobie jakąś małą przyjemność w postaci jedzenia czy relaksującej Cię aktywności. Na początku nagradzaj się często, nawet za każdą lekcję kursu. Stopniowo zwiększaj przerwy pomiędzy kolejnymi nagrodami.

Podsumowanie

Korzyści płynące z wyrobienia nawyku systematycznej nauki są niesamowite.

Jeżeli poświęcisz choćby kwadrans dziennie na rozwój, możesz osiągnąć naprawdę wiele. Zaprezentowane w tym artykule sposoby całkowicie odmieniły moje życie.

Trzymam kciuki, żebyś i Ty z ich pomocą zrealizował swoje cele zawodowe i prywatne.

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.