Jak zdobywać wiedzę w XXI wieku?

Nastały ekscytujące czasy dla każdego, kto chociaż raz rozważył zmianę zawodu lub rozpoczęcia przygody z nową pasją. Mając do dyspozycji wszystko, co daje Web 2.0, czyli internet, w którym treści są w rękach użytkowników – możliwości są nieograniczone. Codziennie powstają tysiące godzin treści, pośród których można znaleźć mnóstwo wartościowej wiedzy. Jak zatem szukać? Chociaż pierwszą odpowiedzią na każde specjalistyczne pytanie jest „Zapytaj Google” to prawdopodobnie nie jest to najszybsza droga do wiedzy. Dlatego postanowiłem zestawić najskuteczniejsze rozwiązania w jednym miejscu – oto 7 źródeł pozwalających na skuteczną naukę w XXI wieku. Do dzieła!

1. Kanały na YouTube

Ten przykład prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem – ale pozwól mi chociaż wytłumaczyć, dlaczego jest to ważne. **W tej chwili YouTube jest drugą największą wyszukiwarką świata**. Większość zapytań zaczynających się od “how to…” wpisuje się właśnie tam. I nic dziwnego – wraz z przyrostem twórców internetowych w absolutnie każdej dziedzinie eksperckiej, YouTube domyślnie jest pierwszym miejscem, w którym szuka się wiedzy w nowej dziedzinie. Autorzy treści szybko to zrozumieli – dzięki YouTube eksperci mają możliwość pokazać się nowej grupie odbiorców, a to dopiero pierwszy przystanek. Jeśli jako widz dostrzeżesz wartość w ich materiałach video, to prawdopodobnie zainteresujesz się wiedzą, które mają do przekazania na stronie. A formatów jest mnóstwo – od tutoriali przez listicale z rozwiązaniami do wprowadzenia od razu po inspirujące wykłady, z których każdy wyekstraktuje najważniejszą dla siebie wiedzę. **Dlatego YouTube jest zawsze dobrym miejscem, żeby zacząć poszukiwania** – często zostawia poszlaki gdzie szukać bardziej zaawansowanych treści, a jeśli potrzebujesz szybkiego rozwiązania na mało złożony problem – nie musisz szukać daleko.

2. Podcasty i audiobooki

Podcasty to najgorętsze medium ostatnich lat – prawdopodobnie nie bez powodu. Zmiana naszego stylu i tempa życia sprawiła, że każda minuta staje się coraz cenniejsza. Szkoda nie wykorzystać czasu podczas sprzątania albo jazdy do pracy, prawda? Tak zwany „międzyczas” dał twórcom podcastów niesamowite narzędzie – **możliwość intymnego przekazania treści prosto do twojego ucha w czasie, kiedy żadne inne medium nie walczy o Twoją uwagę**. Dzięki temu rozwinęły się tysiące audycji, które pozwalają zagłębić się w temat – bo podcasty trwające nawet 2-3 godziny wciąż są odsłuchiwane do końca – jeśli tylko treść jest ciekawa. Dzięki temu można upiec dwie cenne pieczenie na jednym ogniu – posłuchać naprawdę wartościowych wykładów zagłębiając się w złożony temat, mając do tego dostęp w czasie, kiedy nasz umysł nie jest zaangażowany niczym innym. Na fali skuteczności YouTube również marki zaczęły produkować własne treści, edukując swoich odbiorców, a odkąd podcasty są dostępne również w Spotify – znajdą się w zasięgu absolutnie każdego. Audiobooki również są rozwiązaniem wartym uwagi – głównie dlatego, że coraz więcej książek biznesowych staje się dostępnych w formie audio, a w tym przypadku łatwiej o weryfikację wartościowych treści. Minusem jest ich dostępność – najczęściej można je kupić indywidualnie lub na zamkniętych platformach, ale polskie sieci takie jak **Empik Go czy Audioteka zwiększają ich dostępność z dnia na dzień**. Co więcej, pojawiają się tam też podcasty dostępne ekskluzywnie na ich platformach, co jest dodatkowym argumentem dla osób, które zainteresowane są pełnym pakietem audio.

3. Newslettery

Wciąż bardzo niedoceniana forma zarówno pośród odbiorców jak i marketerów. E-mail dzięki swojej formie jeszcze przez długie lata nie zostanie niczym zastąpiony, a codzienna rutyna sprawdzania poczty może być przyjemnie wzbogacona o małe dawki praktycznej wiedzy. Oczywiście dawki nie muszą być małe, jeśli autor newslettera prowadzi bloga charakteryzującego się szczegółowymi analizami wybranych tematów. Twórcy dobrych newsletterów już dawno temu zrozumieli, że to świetne miejsce do agregowania wartościowych treści – zwłaszcza otrzymując liczne wiadomości zwrotne od czytelników! Te wiadomości często również nie zostają bez odpowiedzi – wielokrotnie zdarzyło mi się skomentować lub zadać pytanie w odpowiedzi na newsletter a **autor podzielił się swoją opinią i wiedzą odpisując mi bezpośrednio na maila**. Korzyści jest wiele, warto więc poświęcić czas, zapisując się na newslettery ekspertów, których wiedzę uznajemy za najbardziej wartościową i zobaczyć kto z nich dostarcza ją najlepiej w formie małych dawek przez e-mail.

4. Grupy w social media i społeczności internetowe

Również to rozwiązanie nie jest zaskoczeniem, dlatego nie będę rozpisywał się na temat grup na Facebooku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że choć LinkedIn oferuje podobną funkcjonalność, to nie jest ona wykorzystywana przez tak wielu użytkowników – a szkoda, bo to również świetne źródło wiedzy. Jednak na oczywistych miejscach się nie kończy – jak się okazuje, **kopalnią wiedzy może być nawet… Reddit**! Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie platforma agregująca internetowe śmiesznostki i wiedzę barową. Rozwijając umiejętności fotograficzne, byłem zaskoczony, ile doświadczonych osób chętnie dzieli się swoją ekspertyzą w licznych wątkach i dyskusjach związanych z tematem. Podobnie pomocna potrafi być **Quora** – niejednokrotnie w przypadku pytań związanych ze statystykami, których potrzebowałem do pracy, byłem w stanie znaleźć odpowiedź właśnie tam. Dlatego warto nie zatrzymywać się tylko w sprawdzonych źródłach, ale **szukać w internetowych społecznościach bardzo szeroko**. Często grupy pełne treści, które Cię interesują, są na wyciągnięcie ręki – czasem po prostu w odrobinę innym miejscu niż to najbardziej Ci znane.

5. Meetupy, konferencje, szkolenia

Chociaż te formy zdobywania wiedzy nie wiążą się bezpośrednio z korzystaniem z internetu, trudno nie zgodzić się, że gdyby nie dostęp do informacji, jaki mamy dzisiaj, to większość z nich nigdy by się nie odbyła. Jeśli przyjdzie nam szukać wydarzeń lokalnie na Facebooku i przeglądać **[Meetup.com](https://www.meetup.com/pl-PL/)** to prawdopodobnie szybko dowiemy się, że w naszej okolicy dzieje się więcej, niż podejrzewaliśmy. Zwłaszcza w miastach wojewódzkich specjaliści w dowolnej tematyce regularnie się spotykają. Odbywa się to w mniejszej lub większej częstotliwości, ale zawsze jest szansa na jakieś ciekawe spotkanie. Sam jestem zdania, że nawet w przypadku największej blokady zawodowej (lub podczas przygotowywania się do zmiany branży) najlepiej jest poznać kogoś nowego. Naturalnym elementem w procesie zdobywania wiedzy na nowy temat jest moment zagubienia, który przychodzi po nauce podstaw na pierwszej fali entuzjazmu. Jeśli znasz teorię **Okna Johari**, to pewnie wiesz, do czego zmierzam. Zwłaszcza gdy uczymy się sami, trudno jest wyeliminować martwy punkt, którym jest wiedza posiadana przez innych, ale nieoczywista dla nas. Spotykanie się z ekspertami na wydarzeniach znacznie przyspiesza cały proces – dowiadujemy się nie tylko rzeczy, na które sami szukaliśmy odpowiedzi, ale także zupełnie nowych, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Dlatego gdy skończysz ten artykuł, przeprowadź research w grupach tematycznych na Facebooku i LinkedIn – prawdopodobnie trafisz na osobę lub miejsce, która agreguje wiedzę dotyczącą takich spotkań. Oprócz wspomnianego Meetupu warto jeszcze sprawdzić np. **[Crossweb](https://crossweb.pl/)**. A jeśli działasz w świecie IT, to stron z meetupami w polskim internecie znajdziesz naprawdę mnóstwo.

6. Webinary

Rozwiązanie do tej pory mocno niedoceniane, zyskujące na wartości każdego dnia. Dlaczego warto szukać ciekawych webinarów? Po pierwsze – możesz posłuchać specjalistów w danej dziedzinie praktycznie w każdym momencie – jeśli nie zdążysz na transmisję live, to zawsze możesz obejrzeć nagrany materiał później. Nie wspominając o oczywistej oszczędności czasu, który trzeba poświęcić, aby dotrzeć na wydarzenie na żywo. Co jednak ważniejsze **jest to świetny sposób na bezpośrednią interakcję z ekspertem**, któremu chcesz zadać pytanie. Przy prelekcjach na żywo czasem braknie na to czasu lub… odwagi. Tymczasem korzystanie z czatu pozwoli nie tylko upewnić się, że Twoje pytanie trafi do prowadzącego. To także szansa na zebranie pomocy od innych, bardziej doświadczonych uczestników i dużo bardziej przystępny sposób na szybkie zweryfikowanie „kto jest kim” niż w przypadku spotkania na żywo. Prowadzący webinar specjalista prawdopodobnie częściej **podejmie dyskusję również po wydarzeniu**, niż jak gdyby miało to miejsce w przypadku występu na scenie podczas spotkania na żywo. Na takich platformach jak **Remo** można wziąć udział w rozszerzonym wariancie webinarów – wirtualnych spotkaniach i warsztatach. To rozwiązanie pomaga zasiąść przy wirtualnych „stolikach” i zaangażować się w dyskusję, używając kamery i mikrofonu.

7.Platformy do e-learningu

Ostatni element układanki i to stanowczo nie taki, obok którego można przejść obojętnie. Platform umożliwiających e-learning jest coraz więcej, a firmy takie jak **Coursera** czy **Udemy** przetarły szlaki – według statystyk z 2019 r. już ponad **[110 milionów](https://www.classcentral.com/report/mooc-stats-2019/)** internautów spróbowało tej formy nauki. To o 10% więcej niż w poprzednim roku, a ten przyrost nie bierze się znikąd. Studenci, hobbyści i profesjonaliści szukają najbardziej przystępnych i efektywnych źródeł do nauki online. Te warunki świetne spełniają m.in. **masowe otwarte kursy online (MOOC)**. Autorzy kursów nie tylko łączą metody nauki składające się z wykładów i ćwiczeń, ale wykonane w ramach kursu **ćwiczenia można również skonsultować z innymi studentami biorącymi w nich udział**. Dzięki temu mamy dostęp do społeczności uczącej się jednocześnie tych samych zagadnień, co pozwoli nam łatwiej zrozumieć, czego powinniśmy się dowiedzieć na danym etapie. Dostępność kursów to również ogromna zaleta – wybór jest ogromny i można go dostosować do nawet najbardziej ekscentrycznych wymagań. Chcesz, żeby Twoim nauczycielem aktorstwa był Samuel L. Jackson? Możesz wykupić kurs z nim na **[Masterclass!](https://www.masterclass.com/)** Miałeś trudności ze znalezieniem dobrze wytłumaczonych materiałów o programowaniu w Unity po polsku? Prawdopodobnie jest kurs, który spełni te wymagania. Platformy do e-learningu są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań skupiających wiele wartościowej treści na wysokim poziomie w jednym miejscu.

Chociaż część z tych rozwiązań pewnie nie było dla Ciebie wielką tajemnicą, tak mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Ci ułożyć w głowie plan działania jak najlepiej z nich korzystać. Ostatecznie to nie brak źródeł wiedzy jest problemem. Czasami po prostu nie wiemy, jak najskuteczniej z nich skorzystać w kontekście holistycznego rozwijania nowej umiejętności. Jeśli czujesz blokadę w rozwijaniu się w danej dziedzinie zastanów się, w którym z tych miejsc jeszcze nie próbowałeś zasięgnąć rady – rozwiązanie prawdopodobnie jest bliżej, niż myślisz. Powodzenia!

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.