Każdy z nas posiada unikatowy zestaw cech, które mają wpływ na to w jaki sposób myślimy, podejmujemy decyzję i działamy. Świetnie obrazują to sytuacje w których jedni doskonale się odnajdują, a dla innych jest to ogromne wyzwanie. Dla niektórych przeprowadzenie rozmowy z klientem jest czymś naturalnym, a dla innych będzie to przyczyna ogromnego stresu i w dodatku finalny efekt będzie daleki od oczekiwanego. Są osoby które świetnie odnajdują się w liczbach i analizie danych a dla innych jest to umiejętność zbliżona do magii (zwykle czarnej).

Powyższy fakt odgrywa szczególną rolę w naszym życiu zawodowym, zarówno z perspektywy nas jako pracownika, oraz naszego pracodawcy. Ja sam każdego dnia doświadczam tego, jak ważna jest świadomość naszych naturalnych predyspozycji i praktyczne wykorzystywanie mocnych stron. Idealne dopasowanie obu tych rzeczy sprawia, że poświęcając mniejszą ilość energii, uzyskujemy nadzwyczajne efekty.

Ostatecznie to wszystko zaczyna nabierać tempa w chwili gdy mówimy o świadomym działaniu zespołów czy nawet całej firmy.

Niedopasowany do swojej roli - brak szczęścia i efektów

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym w czym możesz być najlepszy na świecie? Większość ludzi tego nie robi. Po prostu robimy “to co do nas należy” i niestety częściej jesteśmy mniej szczęśliwi niż byśmy tego oczekiwali. Nie wspominając o efektach. Według teorii zdecydowanie lepiej jest pracować wykorzystując naturalne predyspozycje, niż marnować czas na pracy nad naszymi słabymi stronami.

Z pewnością niejednokrotnie doświadczyłeś sytuacji, gdy angażowałeś się w coś co przychodziło Ci z ogromną łatwością i wszyscy mówili Ci, że “robisz to dobrze”. Z drugiej strony nie mam wątpliwości że nie są Ci obce sytuacje gdy zajmowałeś się czymś, co po prostu odbierało Ci energię i miałeś dość jeszcze zanim zacząłeś. Z dużym prawdopodobieństwem w pierwszym scenariuszu, wykorzystywałeś swoje talenty a w drugim nie.

Zrozumienie siebie, swoich mocnych i słabych stron to duże wyzwanie. Nie wspomnę tutaj nawet o próbie zrozumienia ich w przypadku innych osób. Dobra wiadomość jest taka, że mamy do dyspozycji kilka narzędzi, które mogą nam w tym pomóc.

Odkryj swoje mocne strony

Jednym z takich narzędzi jest test StrengthsFinder 2.0 (często nazywany “Testem Gallupa”). Instytut Gallupa przygotował go na podstawie 25 lat badań ponad 2 milionów ludzi, szukając przyczyn ich sukcesu i w efekcie zdefiniował 34 talenty występujące u każdego z nas. Wykonanie testu daje nam informacje o tym, które z nich są u nas bardziej widoczne a które mniej.

Według tego testu, talentami nazywamy nasz naturalny sposób reagowania na określone sytuacje, informacje czy ludzi. Natomiast w chwili gdy w pełni wykorzystujemy nasze talenty, zyskujemy mocne strony, czyli umiejętności wykonywania zadań w sposób najbliższy doskonałości.

Sama świadomość to nie wszystko. Działaj!

“Nie jest istotne to co wiesz, ważne jest to, co z tym robisz”

Pamiętaj że samo wykonanie testu nie zmieni czegokolwiek w Twoim życiu. Zastanów się nad tym jak możesz wykorzystać informacje, które otrzymasz. Dopiero w momencie gdy przełożysz je na konkretne aktywności, będziesz mógł obserwować efekty. Jest wiele dróg do tego, aby to osiągnąć.

Możesz skorzystać z książek, poradników czy konsultacji z certyfikowanymi trenerami. W moim przypadku wykonałem następujące kroki:

  • Zapoznałem się z dokumentami, które dostarczył mi Gallup
  • Zapisałem się do grup na Facebooku, zrzeszających osoby, które wykonały test
  • Zebrałem sugestie dotyczące moich pierwszych pięciu talentów
  • Zapisałem obserwacje tego jak “tu i teraz” wykorzystuję te talenty
  • Następnie zapisałem wnioski mówiące o tym co robię dobrze a co nie
  • I ostatecznie ułożyłem listę zadań i aktywności, które realizuję do dziś.

Od czasu wykonania testu minęły 2 lata a ja w tym czasie stworzyłem jeden z najbardziej rozpoznawalnych kanałów na youtube wśród programistów - robiąc to wszystko “w wolnym czasie”. Nie mam wątpliwości że było to możliwe wyłącznie dlatego, że w tej działalności w pełni wykorzystuję swoje talenty.

Zobacz jak wykorzystałem swoje talenty:

  • “Uczenie się”: Najlepszym sposobem nauki jest uczenie innych. Dlatego dzielę się swoją wiedzą na filmach.
  • “Osiąganie”: Niesamowicie motywuje mnie osiąganie celów. Wyznaczanie kolejnych progów liczby subskrybentów czy odsłon filmów dają mi mnóstwo radości.
  • “Analityk”: Wykorzystuję ten talent do przyglądania się statystykom, źródłom z których przychodzą osoby, które oglądają moje filmy czy informacjom w jaki sposób wchodzą w interakcję z treściami, które tworzę.
  • “Odpowiedzialność”: Biorę pełną odpowiedzialność przed samym sobą za realizację moich celów i nigdy się nie poddaję.

W tym wszystkim najbardziej niesamowite jest to jak wiele radości i satysfakcji daje działanie w oparciu o pełne wykorzystywanie swoich talentów. Robiąc to osiągamy więcej, przekraczając nasze najśmielsze oczekiwania.

Gdyby tego było mało, od ponad pół roku mam możliwość łączenia mojej pasji z pracą, rozwijając Skillveo, firmy której celem jest to, aby każdy pracownik miał nieustanny dostęp do wiedzy niezbędnej w pracy. Dzięki temu że świadomie wykorzystujemy nasze mocne strony, nie mam wątpliwości że z czasem zrealizujemy naszą misję.

Naucz się korzystać z mocnych strony innych

Świadomość naszych talentów to nie tylko informacja o tym, co robimy dobrze ale również o tym, w czym trudno jest nam się odnaleźć. I co ciekawe nawet w takich sytuacjach możemy wykorzystywać nasze talenty do tego aby “obejść” rozwiązanie lub po prostu poprosić kogoś innego o pomoc.

I właśnie z tego powodu świadomość talentów i mocnych stron osób z którymi współpracujemy jest tak ważna. Odpowiednio łącząc talenty nasze i innych, jesteśmy w stanie osiągnąć zdecydowanie więcej niż w pojedynkę.

Ja sam zachęciłem praktycznie wszystkie osoby z którymi pracuję do tego, aby wykonały test i podzieliły się ze mną swoimi wynikami. Możesz sobie tylko wyobrazić jak bardzo wpłynęło to na efektywność całego naszego zespołu.

Teraz jeżeli mam potrzebę przeprowadzenia spotkania w stylu “burzy mózgów”, upewniam się że pojawi się na nim osoba z talentem “Ideation” (Odkrywanie). Z kolei gdy pojawia się nowy temat, który do tej pory nie jest nam znany, najchętniej powierzę go osobie z talentem Learner (uczenie się). Przykładowo jeżeli Twoja firma zdecyduje się na rozwiązanie takie jak Skillveo, bardzo istotne jest to, aby wszyscy się o tym dowiedzieli i najlepiej zobaczyli jak to działa w praktyce. Najlepszym sposobem jest poinformowanie “Learner’ów”, którzy nie tylko sami będą się uczyć ale również będą mówić o tym innym, inspirując ich do nauki.

Kolejny przykład to sytuacja gdy podejmuję jakiś strategiczny projekt, upewniam się, że angażuję w niego osoby z talentami “Strateg” oraz “Aktywator” - po to aby odpowiednio przewidzieć i zaplanować działania oraz po to, aby wdrożyć je w życie. W takim połączeniu chodzi o to, że stratedzy mają tendencję do zbyt długiego planowania i nie podejmowania działania, a aktywatorzy skutecznie ten problem zaadresują.

Biorąc pod uwagę fakt, że Gallup wyróżnia 34 talenty, możesz sobie tylko wyobrazić jak wiele możliwości daje Ci wykorzystywanie i łączenie ich wszystkich.

Co dalej?

Jeżeli chcesz świadomie rozwijać siebie i współpracować z innymi, zacznij od sięgnięcia po narzędzia takie jak wspomniany Test Gallupa. Pamiętaj o tym, że dopiero praktyczne wykorzystanie informacji, które otrzymasz, przełoży się na realne efekty.

Kolejnym krokiem będzie inspirowanie innych do robienia tego samego. Wspólne wykorzystywanie talentów nie tylko przełoży się na Waszą efektywność ale przede wszystkim zadowolenie i satysfakcję z pracy, które są bardzo ważnym elementem życia pełnego sukcesów.

No i tego właśnie Ci życzę. Powodzenia!