Automatyzacja onboardingu – 5 korzyści dla Twojej firmy

Według badań Instytutu Gallupa, zaledwie 12% pracowników uważa, że ich organizacja dobrze radzi sobie z wprowadzaniem nowych pracowników w zasady funkcjonowania firmy. Tymczasem właściwie zaplanowany i dobrze przeprowadzony onboarding to jeden z kluczowych procesów w każdej organizacji. Jak podaje Harvard Business Review, frmy z ustandaryzowanym procesem onboardingowym raportują o 62% większą wydajność nowych pracowników.

Możesz wdrażać nowo zatrudnione osoby szybciej i skuteczniej dzięki narzędziom do automatyzacji onboardingu. Zdalny onboarding to dla firm wymierne korzyści: finansowe, czasowe i zespołowe. Zobacz, dlaczego Twoja firma może skorzystać na automatyzacji onboardingu – poznaj 5 korzyści, jakie digitalizacja jednego z najważniejszych procesów HR daje Twojej firmie.

1. Sprawna aklimatyzacja w nowym miejscu pracy

Pierwsze dni w nowej pracy są dla pracowników niezwykle ważne w kontekście budowania przywiązania do firmy i motywacji do działania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie i przeprowadzenie procesu wdrożenia. Zdalny onboarding to dla pracowników przede wszystkim komfort i elastyczność. Pierwsze dni w nowej pracy są dla nich pełne niewiadomych. Dlatego ważny jest szybki dostęp do wiedzy na temat tego, z jakich etapów będzie się cały proces składał i czas, w jakim będą następować. To bez wątpienia czynnik budujący pozytywny obraz nowego pracodawcy. Integralną częścią procesu wdrażania nowych pracowników jest również przekazywanie im odpowiednich informacji we właściwym czasie. Dzięki automatyzacji onboardingu przy pomocy platformy takiej jak Skillveo, pracownicy otrzymują wszystkie moduły i inne materiały zgodnie z harmonogramem, a także mogą śledzić swoje postępy. Zautomatyzowany onboarding znacznie skraca czas “od szkolenia do pierwszego zadania”, a tym samym nowa osoba będzie mogła szybciej rozpocząć pracę w zespole, zintegrować się i rozwijać.

2. Więcej możliwości dla działu HR

Automatyzacja onboardingu to nie tylko oszczędność czasu i większa elastyczność dla pracownika. To również wiele korzyści dla działów HR, które dzięki rozwiązaniom IT mogą w łatwy sposób monitorować ścieżki nowo zatrudnionych osób oraz pozyskiwać i przechowywać niezbędne dane na ich temat. Zdalny onboarding pozwala także na śledzenie kluczowych wskaźników wydajności, potrzebnych podczas przygotowania oceny produktywności pracowników. Dzięki digitalizacji procesu działom HR jest łatwiej zaangażować managerów w przygotowanie onboardingu (na przykład poprzez udział w nagraniach). Rozwiązania IT ułatwiają kadrom życie, eliminując wiele czynności, które są związane z wymaganą papierologią. Formularze, dokumenty, regulaminy, procedury… Platformy takie jak Skillveo pozwalają na szybsze i skuteczniejsze zarządzanie dokumentami.

3. Wyższa retencja i niższe koszty

Onboarding online przyczynia się do dłuższego utrzymania pracowników. Pozwala na szybsze zbudowanie relacji między współpracownikami i skutecznie zachęca nowe osoby do realizacji nowych zadań. Jak podaje Glassdoor, sprawny onboarding sprawia, że retencja nowych pracowników wzrasta o 82%, a ich wydajność zwiększa się o ponad 70%. Z kolei firma, która na dłużej zatrzymuje członków zespołów, oszczędza pieniądze, zasoby i czas, które w przeciwnym razie musiałaby przeznaczyć na rekrutację.

4. Prostsze zarządzanie zespołem rozproszonym

W przypadku zespołów rozproszonych właściwy onboarding ma jeszcze większe znaczenie. Zdalny, usystematyzowany proces wdrożenia nowych osób przyczynia się do zwiększenia poczucia przynależności do firmy. Pracownicy są bardziej zadowoleni ze współpracy i odczuwają większą motywację do działania, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na jakość ich pracy. Dla pracowników zdalnych szczególnie ważne jest elastyczne podejście w pracy, dlatego dostęp do platformy e-learningowej i materiałów onboardingowych, z których mogą skorzystać o najbardziej pasującej porze dnia to coś, co z pewnością docenią. Zautomatyzowany onboarding pomoże im nabrać pewności i zwiększyć produktywność, a Twojej firmie zapewni rozwój.

5. Nowe oczekiwania coraz młodszych pracowników

Zatrudniając reprezentantów pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy, firmy muszą dostosować narzędzia do potrzeb i oczekiwań nowej generacji zatrudnionych. Digitalizacja procesów i szkoleń to nieunikniony krok, na który muszą zdecydować się przedsiębiorstwa stawiające na nowoczesne podejście. Pracodawcy, którzy zapewnią prosty, przejrzysty i dostępny online onboarding, zapracują na budowanie pozytywnego wizerunku, nie tylko wśród najmłodszej generacji pracowników. Angażujące, być może niestandardowe, a z pewnością ciekawe i dostępne bez ograniczeń materiały onboardingowe pozwolą skutecznie wprowadzić nowo zatrudnionych millenialsów i “Zetki” do firmy, zapoznać ich z kulturą organizacji i zbudować przywiązanie do organizacji już od pierwszych dni pracy.

Automatyzacja onboardingu to korzyści zarówno dla firmy, jak i dla pracowników. Przy jego tworzeniu warto jednak skorzystać z wiedzy ekspertów z doświadczeniem w tym zakresie. Zespół Skillveo kompleksowo przygotuje plan i propozycję wdrożenia onboardingu w Twojej firmie, a także pomoże zarządzać procesem i wprowadzać ewentualne aktualizacje w materiałach. Umów się na demo platformy i już dziś przekonaj się, jak bardzo digitalizacja procesów HR ułatwi Ci zarządzanie zasobami ludzkimi i podnoszenie efektywności pracowników.

Wypełnij formularz na stronie https://skillveo.com/

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.