Pierwszy dzień pracy zawsze jest wyzwaniem. Nic dziwnego, w tym czasie nowy pracownik zderza się z ogromem informacji i danych, które musi przyswoić i uporządkować. Większość osób zna nowoczesne platformy szkoleniowe, jednak mało kto słyszał o kimś takim jak Buddy. Kim on jest? Jakie ma znaczenie podczas zatrudniania nowego pracownika?
Buddy – kto to jest?
Buddy pomaga w adaptacji nowego pracownika, ułatwiając mu odnalezienie się w firmie. Pomaga on odnaleźć się w szeregach firmy i ułatwia proces wdrożenia. Co ważne, nie jest przełożonym, tylko najczęściej kolegą lub koleżanką na tym samym poziomie seniority. Dzięki temu łatwiej jest mu bezstresowo wdrożyć nową osobę w firmie, pokazać jej kulturę organizacji i zwyczaje panujące w firmie. Buddy przynosi korzyści zarówno zespołom pracującym zdalnie, jak i tym wykonujących swoje obowiązki w siedzibie firmy. Do przykładowych zadań buddiego należą:
- zapoznanie nowych pracowników z resztą zespołu,
- pomoc w zagadnieniach dotyczących działania systemu lub logowania się do nich,
- wsparcie merytoryczne i mentalne – wdrożenie bez stresu i poganiania,
- wspólne zjedzenie lunchu z nową osobą (lub umówienie się na zdalny lunch, w przypadku pracy z domu),
- oprowadzenie po siedzibie firmy,
- przekazanie zasad nieformalnych (opisanie miejsc i benefitów, z których można korzystać.
Ogólnie rzecz biorąc, Buddy ma być dobrym przyjacielem, dzięki któremu każdy nowy pracownik będzie mógł poczuć się pewnie już pierwszego dnia pracy.
Dobry onboarding i jego efekty
Każdy pracownik działu HR przyzna, że proces onboardingu ma kluczowe znaczenie w budowaniu relacji pracodawca-pracownik. Właściwe wprowadzenie nowych osób do organizacji buduje dobry wizerunek firmy i sprawia, że staje się ona w ich oczach bardziej atrakcyjna. Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego dobrze jest w odpowiedni sposób zaplanować onboarding pracownika. Zapytaj swoich pracowników jak oceniają swoje wdrożenie i na podstawie ich sugestii wprowadź nowe rozwiązania. Idealnym sposobem na upłynnienie procesu onboardingu jest inwestycja w platformę szkoleniową. To przydatne narzędzie niezależnie od trybu wykonywania swoich obowiązków. Szkolenie z platformą jest niezwykle wygodne i zajmuje zdecydowanie mniej czasu, niż standardowe rozwiązania. Nie musisz już organizować szkoleniowców! Wystarczy, że raz nagrasz z nimi materiał wideo, który później udostępnisz swoim pracownikom za pośrednictwem wspomnianej platformy. Nowoczesne rozwiązania i rzetelne podejście do pracowników zmniejsza prawdopodobieństwo ich rotacji w przyszłości.
O ile w przypadku pracy stacjonarnej proces wydaje się bardzo prosty do zorganizowania, tak w przypadku pracy zdalnej może stanowić pewne problemy. Doskonałym rozwiązaniem, które daje możliwość udostępniania wiedzy nowym pracownikom jest platforma onboardingowa, o której wspominaliśmy w naszych wcześniejszych wpisach.
Czy ‘’opiekun’’ naprawdę jest potrzebny?
Na rynku pracy pojawił się trend, który zwiększa poczucie stabilności i bezpieczeństwa, a nawet realnie pozwala ograniczyć koszty firmy. Coraz więcej firm, zwłaszcza w branży IT, pracuje w trybie zdalnym. Wprowadzenie do organizacji może wydawać się trudnym wyzwaniem, jednak są metody, które to ułatwiają. Doskonałym rozwiązaniem wykorzystywanym do onboardingu jest dedykowana platforma, na przykład Skillveo. Pozwala ona szkolić zdalnie dużą grupę ludzi. Doskonałym uzupełnieniem platformy jest wspomniany Buddy. Pokaże on organizację od tej bardziej nieformalnej strony – przedstawi firmowe zwyczaje i opowie nieco więcej o członkach zespołu. Dobrze jest mieć na początku kariery kogoś, kto będzie służył radą i pomocą w każdej sytuacji. Objaśni działanie platformy, systemów w pracy oraz będzie ratunkiem w sytuacji, gdy ktoś zapomni hasła.
Zanim Buddy pokaże komuś Twoją firmę, Ty musisz pokazać mu, jak ma to zrobić Każde przedsięwzięcie warto dokładnie zaplanować. Zasada ta dotyczy także przeszkolenia Buddiego. Zanim z grupy swoich pracowników wybierzesz osobę, która zostanie Buddym upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia do jego przeszkolenia. Dostęp do platformy onboardingowej znacznie ułatwia takie szkolenie, szczególnie, gdy organizacja pracuje w trybie zdalnym. Dzięki niej będziesz mógł przesłać listy i wytyczne dotyczące tego stanowiska. Platforma umożliwia szybszą organizację i kontakt. Dzięki możliwości zapisu danych w chmurze, wszystkie wykorzystane materiały będą mogły być wykorzystane także w przyszłości, podczas współpracy z nowym Buddym.
Czego potrzebuje każdy nowy pracownik?
Nowo zatrudniona osoba potrzebuje przede wszystkim wsparcia podczas pierwszego dnia w nowym miejscu. Proces onboardingu niejednokrotnie wiąże się z koniecznością przyswajania ogromnych ilości informacji. To, w połączeniu z nowymi osobami może być powodem niemałego stresu. Dobry onboarding minimalizuje potencjalny stres, buduje relacje i w przyjazny sposób wdraża nowe osoby do organizacji. Buddy pomoże wprowadzić nowe osoby i uczyni ich pierwszy dzień miłym wspomnieniem! Pamiętaj, że możesz usprawnić onboarding z wykorzystaniem dedykowanej platformy szkoleniowej. Wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia umocni Twoją firmę zarówno w oczach pracowników, jak i klientów. Obecny rynek pracy wymaga ciągłego rozwoju – nie pozwól sobie stanąć w miejscu!
Podnoś umiejętności ze Skillveo! Wypełnij formularz na stronie: https://skillveo.com/