Nowoczesne formy rozwoju kompetencji zawodowych

Kursy i szkolenia online stały się naszą codziennością, niezależnie od branży. Mamy możliwość uczenia się od najlepszych bez wychodzenia z domu. Jak z tego korzystać? Co mogą Ci dać kursy internetowe? Czy e-learning to przyszłość? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajedziesz w tym artykule.

Pozyskiwanie nowych umiejętności okiem pracodawcy

Każdy pracodawca chce, aby jego organizacja stale się rozwijała. Do tego potrzebna jest odpowiednio przygotowana kadra, która tworzy zespół grający do jednej bramki. Kompetencje pracowników bez wątpienia odgrywają tu kluczową rolę. Przeglądając kolejne strony zgłoszeń kandydatów, dział HR zwraca szczególną uwagę na kwalifikacje. Udział w przynajmniej jednym szkoleniu niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ czyni CV kandydata dużo ciekawszym. Warto również zapewnić odpowiednie szkolenia swojemu zespołowi.

Szkolenia okiem pracowników

Pracownik chcący się rozwijać to prawdziwy skarb. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na to, by regularnie odbywać kursy doszkalające czy poszerzające kompetencje. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków do podnoszenia swoich kwalifikacji. Dostęp do szkoleń online jest coraz częściej wymagany przez pracowników. Takie podejście świadczy o ich zaangażowaniu i chęci rozwoju. Kursy mogą być prowadzone wewnętrznie przez pracowników lub przez organizacje zewnętrzne na zlecenie pracodawcy. Mogą być także dostępne na dedykowanej do tego platformie e-learningowej, na przykład Skillveo.

Rodzaje kompetencji zawodowych

Umiejętności pracowników dzielimy na te twarde i miękkie. Jeszcze dekadę temu podczas rekrutacji stawiano przede wszystkim na kompetencje twarde. Obecne zmiany na rynku pracy sprawiły jednak, że równie ważne stały się kompetencje miękkie. Nie oznacza to jednak, że kompetencje twarde stały się nieważne. Udział w kursach i szkoleniach zawsze będzie wartością dodaną u każdego kandydata, niezależnie od branży. Do grupy kompetencji miękkich zaliczamy cechy, które związane są z interpersonalnymi zdolnościami, na przykład:

 • chęć rozwoju,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • szybkie przyswajanie wiedzy,
 • otwarte myślenie.
 • cierpliwość,
 • umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu,
 • kultura osobista,
 • elastyczność

Do kompetencji twardych należy zaliczyć:

 • znajomość metod rozmowy z klientem, tu wpisują się rzeczy takie jak: obsługa klienta, umiejętność negocjowania,
 • znajomość języków obcych,
 • umiejętność pracy z różnymi oprogramowaniami,
 • posiadanie umiejętności, które pozwalają na sprawne wykonywanie obowiązków,
 • kompetencje nabyte poprzez specyfikę wykonywanej pracy/kursy np. prowadzenie wózków widłowych, kasa fiskalna, itp.

Jak nietrudno zauważyć, rozwój kompetencji twardych wymaga pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł. Kursy szkoleniowe, webinary i inne sposoby nauki to podstawowy wybór wielu osób, którym zależy na doskonaleniu się. W przypadku umiejętności miękkich sprawa nie jest tak prosta. To przede wszystkim kwestia zarządzania swoimi emocjami, nad czym trzeba pracować na własną rękę.

Nowe trendy w uczeniu się

Szkolenia są nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Czasy nauczania oraz pracy w formie zdalnej zmusiły nas do nauczenia się i szybkiego dostosowania się do nowych warunków. Ostatnie dwa lata zupełnie zmieniły postrzeganie platform szkoleniowych i zwiększyły zapotrzebowanie na tego typu narzędzia. Coraz więcej firm inwestuje w takie rozwiązanie. To wygodne narzędzie, które umożliwia umieszczenie dowolnej liczby szkoleń w jednym miejscu oraz – jak w przypadku platformy Skillveo – automatyzację onboardingu.

Szkolenia dla pracowników i zdalny onboarding

Wdrożenie nowych osób do pracy wiąże się z koniecznością zorganizowania licznych spotkań: szkoleń BHP, kursów produktowych itp. Platforma pozwala na przekazanie wiedzy wielu pracownikom bez konieczności angażowania ich w tym samym miejscu i czasie. Oto kilka korzyści jakie niesie ze sobą korzystanie z platformy e learningowej:

 • pozwala rozwinąć wiedzę na każdy temat w dowolnym momencie,
 • każdy pracownik może przypomnieć ważne informacje w dowolnym momencie,
 • oferuje kilka możliwości pozyskiwania wiedzy: poprzez materiały wideo lub interaktywne testy,
 • każde szkolenie może odbyć się w formie zdalnej,
 • informacje zawarte są w jednym miejscu, dzięki czemu ich zdobycie jest bardzo proste,
 • daje możliwość śledzenia postępów każdego pracownika.

Pomocne rozwiązania e-learningu

Odpowiednie narzędzia umożliwiają rozwój Twoich pracowników. Szkolenia powinny być odpowiedzią na ich potrzeby. Media społecznościowe sprawiły, że żyjemy w czasach natychmiastowej gratyfikacji. Informacje są przekazywane natychmiat, do tego w wygodnej, ciekawej formie. Dziś również trudniej jest się skoncentrować na danym zadaniu przez dłuższy czas, dlatego treści szkoleniowe powinny być optymalnej długości i maksymalnie angażować każdego pracownika.

Dobry kurs – wiedza w pigułce

Zorganizuj swoje szkolenia tak, aby miały one możliwie jak najbardziej skondensowaną formę. Nikt nie lubi tracić czasu, szczególnie obecne pokolenie młodych osób. Chłoną oni wiedzę w biegu – słuchając podcastu lub oglądając materiał podczas przygotowywania obiadu. Szkolenia online są wygodną formą nauki, ponieważ dają kursantom bardzo dużo swobody, której tak pragną. Jeżeli chcesz wyróżnić się na tle innych firm, zainwestuj w odpowiednie rozwiązania. Aplikacja mobilna, w której będą znajdywać się najważniejsze szkolenia będzie odpowiedzią na potrzeby wszystkich pracowników, którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania.

Bogata oferta kursów wpłynie pozytywnie na wizerunek Twojej firmy. Pracownicy z pewnością docenią zaangażowanie w chęć rozwoju ich kompetencji, co bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia ich lojalności i przywiązania do całej organizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach i onboardingu w Skillveo? Wypełnij formularz na stronie: https://skillveo.com/

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.