Oczekiwania pracy zdalnej w dobie post pandemicznej

Pod tym nieco dystopijnym tytułem, kryje się post pandemiczna rzeczywistość, w której żyjemy.   Wywarła ona trwały wpływ na sposób, w jaki świadczymy pracy i w jaki egzekwujemy wykonane zadania zawodowe. Praca hybrydowa lub w modelu całkowicie zdalnym jest w wielu branżach standardem. Przed 2020 roku model taki był przez wiele firm całkowicie odrzucany i mało który pracodawca brał go pod uwagę.

Realia 2023 roku przynoszą kolejne wyzwania. Negatywne sygnały ekonomiczne i geopolityczne: wysoka inflacja, wojna, której końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć – nie są czynnikami budującymi bezpieczeństwo. Zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Coraz częściej podnoszone są medialnie tematy zwolnień pracowników.

W obliczu takich sytuacji pojawiają się rozważania: „Jako pracownik hybrydowy albo pracujący w 100% w modelu zdalnym, jestem mniej widoczny od tych, którzy codziennie przychodzą do biura. Czy naprawdę wyniki mojej pracy mogą być oceniane podobnie?”.

Pomimo doskonałej lekcji i w większości zdanych egzaminów z zarządzania w warunkach pracy zdalnej menedżerowie wciąż mają problemy z zarządzaniem pracą w warunkach „mieszanych” (część pracująca stacjonarnie, część zdalnie). Działy HR powinny być na to uwrażliwione. Wyobraźmy sobie sytuację, w której konieczne jest dokonanie redukcji zespołu. Łatwiej będzie zredukować pracownika zdalnego czy przychodzącego codziennie do biura? Czy są czynniki ryzyka, że kryteria efektywnościowe przejdą na drugi plan?

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której w wielu organizacjach model pracy zdalnej lub efektywnej szybkie zniknie. Z dużym prawdopodobieństwem będą to organizacje, które w wyścigu konkurencyjnym mogą zacząć zostawać w tyle.

Pracownicy zdalni powinni być równoprawnymi uczestnikami zespołów: z równym dostępem do informacji, równymi wymaganiami i oceną sposobu ich osiągnięcia. To wymaga wielu umiejętności od menedżerów. Do takich wyzwań potrzebne są również odpowiednie praktyki i narzędzia HRTech je wspierające.

A co z naszą mentalnością? Managerowie często mają ograniczone zaufanie do pracowników, nie potrafią ocenić efektów ich pracy. Łatwiej im dokonać oceny pracownika, którego pracę na co dzień fizycznie widzą. Kształtowanie umiejętności menedżerskich w tym obszarze to cały czas istotne wyzwanie HR. Edukacja w zakresie stawiania celów na okresy dłuższe, ale też krótkie – na najbliższe godziny, jest kluczowa.

Jak w realizacji tych wyzwań może pomóc Skillveo, największa platforma rozwoju pracowników? Z zaawansowaną platformą online:

– zbudujesz w swojej pracy jednolity proces onboardingu, bez względu na formą świadczenia pracy,

– dasz równy dostęp do możliwości szkoleniowych,

– w równy sposób wyegzekwujesz zapoznanie się z wiedzą wymaganą od pracowników,

– przygotujesz ścieżki kariery transparentne, sprawiedliwe a jednocześnie z dowolnością kształtowania dla zindywidualizowanych potrzeb,

– dzięki funkcjonalnościom grywalizacyjnym i zaangażowaniu menedżerów w procesy rozwojowe wzmocnisz integrację zespołów.

Odpowiedzialnością działów HR jest umożliwienie menadżerom rozwoju w zakresie stawiania i ewaluacji realizowanych celów na poziomie indywidualnym. Bez względu na miejsce świadczenia pracy. Powinniśmy wyłączyć z naszego słownika pytanie o to, gdzie pracujemy, a skupić się na pytaniu, jak dowozimy wyniki. A to jest zupełnie inny poziom kompetencji, kultury organizacyjnej i narzędzi. 

Sprawdź, jak zapewnić swoim pracownikom profesjonalne szkolenia online na platformie Skillveo – umów się na demo!

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.