Jak tworzyć i monitorować ścieżki szkoleniowe dla pracowników

Wiedza i kompetencje pracowników stanowią największy kapitał niematerialny organizacji. Inwestowanie w ustawiczne podnoszenie kwalifikacji pracowników sprawia również, że stajesz się nieodparcie atrakcyjnym pracodawcą. Nie od dziś wszak wiadomo, że smart is the new sexy!

Szczęśliwie żyjemy w erze nieustannego rozwoju technologicznego oferującego szereg narzędzi do zarządzania wiedzą organizacji, od platform e-learningowych, przez systemy on-boardingowe i oceny okresowej, po interaktywne bazy wiedzy.

Ścieżki rozwoju w Twojej firmie

Zdajesz sobie sprawę z ważkości edukacji i podnoszenia umiejętności w firmie, ale nie wiesz od czego zacząć?

Przygotowaliśmy dla Ciebie uproszczoną checklistę:

1. Kultura organizacyjna

Kultura organizacyjna ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest wykładnią firmowej tożsamości, stanowi istotny element pożądanego wizerunku, przez co przyciąga do siebie pracowników, którzy wyznają podobne wartości i cele.

Zastanów się, na ile edukacja jest istotna i rozpowszechniona w Twojej kulturze organizacyjnej. Czy ma nadany odpowiedni priorytet poprzez promowanie postaw rozwoju, dawanie możliwości szkoleniowych, wzajemną wymianę wiedzy?

2. Audyt potrzeb

Upewnij się, że szkolenia, które chcesz wdrożyć odpowiadają realnym potrzebom Twojej organizacji. Przeprowadź pogłębioną analizę.

Z jednej strony zastanów się, w jakim kierunku pragniesz rozwijać swoją firmę, jakich kompetencji brakuje, a które należy rozwinąć.

Z drugiej, porozmawiaj z pracownikami i poznaj ich zdanie – w jaki sposób widzą własną ścieżkę rozwoju, które kompetencje chcieliby rozwinąć, jakie umiejętności nabyć, ale też czy liczą na szkolenia in-house oraz czy są otwarci na dzielenie się wiedzą z innymi?

3. Ścieżki szkoleniowe

Na podstawie zebranego feedbacku powinieneś mieć wyklarowaną ogólną wizję edukacji w firmie. Pozostaje wytyczyć odpowiednie ścieżki szkoleniowe dla poszczególnych grup pracowników oraz wyznaczyć standardy wymiany wiedzy, m.in.:

-> zachęcaj pracowników do dzielenia się wiedzą w sposób regularny,
-> promuj wewnętrzne szkolenia oraz osoby, które się w nie angażują,
-> spraw, aby możliwość poprowadzenia szkolenia w danym zakresie była formą wyróżnienia związaną z prestiżem i elementem osobistego PR.

To dodatkowo wzmocni zaangażowanie pracowników, a Ty z dużym prawdopodobieństwem zaoszczędzisz na trenerach zewnętrznych.

4. Odpowiednie narzędzia (LMS)

Nieodzowną pomocą we wdrożeniu ścieżek rozwoju i ich monitorowaniu są narzędzia typu LMS (Learning Management System), dzięki którym zarządzisz całym procesem szkoleniowym. Wbudowane funkcjonalności i moduły pozwolą na dopasowanie systemu do Twoich indywidualnych potrzeb. Tym bardziej warto je znać!

Powołaj zespół wdrożeniowy, który pomoże w całości procesu, od analizy potrzeb i tworzenia ścieżek edukacyjnych, po wybór odpowiedniego rozwiązania technologicznego. Szczegółowo o tym, w jaki sposób wdrożyć platformę e-learningową pisaliśmy w innym miejscu (tutaj).

Smart education

I Ty możesz czerpać z zasobów, które daje platforma e-learningowa, tym bardziej że zwrot z inwestycji jest zauważalny. Szybko obniżysz koszty związane ze szkoleniami, a bezcenne zadowolenie Twoich pracowników przełoży się na większe zyski i satysfakcję klientów. Dzięki platformie Skillveo możesz w wygodny sposób tworzyć indywidualne ścieżki szkoleniowe dla swoich pracowników, śledzić postępy ich realizacji, tworzyć w wygodny sposób raporty oraz ankiety ewaluacyjne. Dzięki panelowi managera w szybki sposób możesz zautomatyzować i zindywidualizować programy szkoleniowe w swojej firmie.

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.