Jak znaleźć czas na naukę?

Technologia od wielu lat jest nieodłącznym elementem naszego życia. Praktycznie każdy z nas ma dostęp do smartfona a w nim dostęp do Internetu a co za tym idzie – nieograniczonego dostępu do informacji.

To jak technologia przyspiesza, świetnie oddaje średnia prędkość Internetu, która w 2018 przyspieszyła o 26% w porównaniu do roku poprzedniego a porównując dane sprzed 10 lat, mówimy już o wzroście na poziomie … 2,462%!

To wszystko ma wpływ nie tylko na nasze życie prywatne ale również na rynek pracy i karierę zawodową. Technologia wkraczając w każdą część naszego życia, tworzy nowe miejsca pracy, rozwija istniejące… lub całkowicie je eliminuje.

Aby odnaleźć się w tej sytuacji, kluczowy jest nieustanny rozwój.

“Nie mam czasu”

Tak wygląda najczęstsza wymówka na pytania: “co ostatnio przeczytałeś” czy “czego się ostatnio nauczyłeś?”. Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy z tego jak ważna jest nauka po zakończeniu formalnej edukacji.

Szczerze mówiąc jest to całkiem uzasadnione. Mając do dyspozycji natychmiastowy dostęp do ulubionego serialu, muzyki czy spędzając godziny przeglądając media społecznościowe, trudno się dziwić że brakuje nam czasu na rozwój.

Nawet odkładając rozrywkę na bok, nadal często na przeszkodzie stoją czas spędzony w korkach, spotkania ze znajomymi czy nadgodziny w pracy.

Skuteczna nauka to nieustanny proces

Zanim przejdziemy dalej, musisz zrozumieć dwie rzeczy:

  • Możesz uczyć się samodzielnie wykorzystując Internet
  • Regularna, codzienna nauka jest lepsza niż pojedyncze sesje co jakiś czas.

To bardzo ważne, ponieważ wielu z nas żyje w przekonaniu, że aby się czegoś nauczyć, musimy odbyć drogie, długie szkolenie lub rozpocząć kolejny kierunek studiów. W tej chwili aby nauczyć się praktycznie wszystkiego, wystarczy Ci to, co i tak już masz pod ręką – dostęp do Internetu.

Pamiętaj również o tym, że nie możesz nauczyć się wszystkiego od razu, w jeden wieczór, tydzień czy miesiąc. Dodatkowo to czego nauczysz się dzisiaj, za rok może okazać się nieaktualne.

Skuteczna nauka to nieustanny proces, który wymaga dyscypliny i dobrych nawyków a nie zastrzyku chwilowej motywacji.

Nieodłączny element codzienności

Jeżeli skuteczna nauka wymaga od nas zaangażowania każdego dnia, w jaki sposób znaleźć na nią czas w obliczu tego, co opisałem powyżej.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta ale nie łatwa: Ucz się w małych, nawet 15 minutowych sesjach, każdego dnia. Bez wyjątku.

Taki styl nauki wymaga dyscypliny i wyrobienia odpowiednich nawyków, ale jest możliwy – szczególnie ze względu na to, że jak wspomniałem, wiedza dostępna jest na wyciągnięcie ręki w Internecie.

Czytaj książki

Mówi się że niemal każdy problem jaki spotykamy, ktoś już kiedyś miał i napisał o nim w książce. Jednocześnie wielu znanych ludzi wskazuje czytanie książek jako jeden z ważniejszych elementów ich rozwoju i czynników sukcesu.

O tym, że warto czytać książki po prostu trzeba przekonać się samemu. Zacznij od krótkich sesji rano lub wieczorem. Jeśli masz możliwość, czytaj w drodze do pracy. Bardzo pomaga czytanie książek na czytnikach (np. Kindle). Jeśli ich nie znasz, to urządzenia które pozwalają czytać książki w formie elektronicznej (tzw. e-booki), bez potrzeby noszenia ze sobą (często ciężkich) egzemplarzy.

Słuchaj książek – Audiobooki

Czytanie książek ma jedną, zasadniczą wadę. Wymaga od nas całkowitego skupienia i nie jest możliwe połączenie tej czynności z inną. Obecnie dużą popularnością cieszą się książki czytane przez lektorów, tzw. audiobooki.

Są one dostępne głównie za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Aplikacje takie jak Storytel czy Audible oferują do szeroką bibliotekę audiobooków.

Słuchać można niemal w każdej sytuacji – gotując obiad, wychodząc z psem na spacer czy ćwicząc na siłowni. Od dłuższego czasu audiobooki są nieodłącznym elementem każdego mojego dnia i odkąd z nich korzystam, moje tempo zdobywania wiedzy nieporównywalnie wzrosło.

Słuchaj ludzi – Podcasty

Bez wątpienia otacza nas wielu mądrych ludzi i często jedynym sposobem aby ich posłuchać jest wzięcie udziału w jakimś wydarzeniu na którym są obecni – a na to często “nie mamy czasu”.

Podcasty to kolejna forma zdobywania wiedzy, która zyskuje coraz większą popularność i może świetnie dopasować się do naszego rytmu dnia. Podcast to najczęściej rozmowa lub wypowiedź znanych ludzi na wybrany temat. Każdy z nich najczęściej skupia się wokół konkretnego tematu, więc łatwo możemy wybrać co nas interesuje.

Do słuchania podcastów świetnie sprawdza się aplikacja Spotify, którą być może poznałeś przy okazji słuchania muzyki. Szczególnie polecam podcasty Mała Wielka FirmaBiznes w IT dla osób zainteresowanych tematami biznesowymi czy z zagranicznych: The Joe Rogan Experience.

Ucz się sam – kursy on-line

To moja ulubiona forma zdobywania wiedzy, której podstawą są najczęściej filmy wideo. Oglądając kurs on-line możemy w pełni dostosować czas i tempo nauki oraz w razie potrzeby wracać do wybranych materiałów.

To właśnie za pośrednictwem kursów wideo nauczyłem się programowania. Bez formalnej edukacji i wychodzenia z domu!

Oglądanie kursu wideo można w dużym stopniu porównać do indywidualnego szkolenia z trenerem. Najczęściej platformy które oferują dostęp do takich szkoleń, dają możliwość kontaktu z twórcą kursu i w niektórych sytuacjach indywidualne konsultacje.

Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat na rynku pojawia się coraz więcej szkoleń on-line. Wynika to przede wszystkim z faktu, że trenerzy którzy do tej pory prowadzili szkolenia stacjonarne dla małych grup, teraz mają możliwość dzielenia się swoją wiedzą niezależnie od miejsca i czasu.

Najpopularniejszym tematem kursów on-line są szeroko pojęte umiejętności techniczne (głównie programowanie). Jednak obecnie coraz więcej trenerów z innych obszarów przekonuje się do tej formy.

Weź odpowiedzialność za swój rozwój i swoją przyszłość

Jak widzisz jest wiele sposobów zdobywania wiedzy i podnoszenia swoich kompetencji. Ważne jest również to, że masz do dyspozycji również elastyczne formy nauki, które z powodzeniem możesz dostosować do swojego rytmu dnia.

Kluczowe jest wyrobienie odpowiednich nawyków i konsekwentne realizowanie swoich celów. Pamiętaj że czas który inwestujesz w swój rozwój to najlepsza inwestycja.

Chciałbym aby w Twojej pamięci zostało teraz przynajmniej jedno zdanie: Nigdy nie przestawaj się uczyć.

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.