Praca zdalna dla wielu z nas od dawna jest czymś pożądanym – w ostatnich miesiącach wszyscy mieliśmy okazję, aby zacząć pracować w 100% zdalnie. Jeśli przyjrzymy się dyskusji dotyczącej pracy w modelu remote, to wiele mówi się o tym, że do pracy zdalnej potrzebne są pewne naturalne predyspozycje i kompetencje, które pomogą lepiej się w niej odnaleźć. Jednak są umiejętności, których dopiero w trakcie pracy w ten sposób będziemy mogli się nauczyć. Przed tobą 3 rzeczy, których możesz się nauczyć, pracując zdalnie.
Komunikacja
Nie będzie żadnym zaskoczeniem, jeśli powiem, że umiejętności komunikacyjne są esencjonalne w każdej pracy. Siedząc z innymi w biurze, wiele rozmów przeprowadzamy twarzą w twarz. W przypadku pracy zdalnej wygląda to zupełnie inaczej – dużo większy nacisk kładziemy wtedy na wysyłanie maili, rozmowy telefoniczne i online.
To, co staje wtedy istotne, to dużo większa precyzja w tym, w jaki sposób formułujemy nasz komunikat do odbiorcy. Nie mamy szansy podejść do koleżanki z biurka obok i dopytać o niejasności, które się pojawiły. Często osoby, z którymi współpracujemy, są na innych spotkaniach, albo odchodzą od komputera. Musimy więc czekać na dodatkowe odpowiedzi, przez co cała praca się wydłuża.
Praca zdalna sprawia, że bardzo szybko zobaczymy efekty naszej nauki efektywnej komunikacji. Z każdym kolejnym mailem możesz sprawdzać, jak działają i gdzie znajdziemy obszary, w których możemy jeszcze coś poprawić.
Pisząc wiadomości, skup się na treści – tym, co chcesz konkretnie przekazać. Po napisaniu przeczytaj swojego maila jeszcze raz i wtedy zastanów się, czy na pewno osoba po drugiej stronie będzie wiedziała, co konkretnie ma zrobić, a także – jak wybrzmiewa ten komunikat.
Pamiętaj też, aby zwracać uwagę na te same elementy, kiedy to Ty jesteś odbiorcą komunikatu. Zwłaszcza jeśli rozmawiasz przez telefon albo na wideokonferencji – parafrazuj i dopytuj, jeśli nie jesteś czegoś pewien. Najlepiej też pod koniec rozmowy podsumuj wszystkie informacje.
Samodzielność i samoorganizacja
Tak jak pisałam wcześniej – pracując zdalnie, rzadko mamy szansę dopytać o wszystkie kwestie od razu. Manager też nie może kontrolować w pełni swoich podwładnych. To sprawia, że tym bardziej istotne stają się samodzielność i samoorganizacja.
To tak naprawdę zbiór kilku umiejętności, takich jak zarządzanie sobą w czasie, planowanie, ocena sytuacji, zdolność oceny swoich możliwości i radzenia sobie ze stresem. Dzięki nim jesteś w stanie efektywnie zarządzać swoimi zadaniami. Kiedy nauczysz się jak oceniać swoje możliwości i czas wykonania zadań, łatwiej też jest Ci wesprzeć zespół albo poprosić o pomoc.
Jeśli pracując zdalnie, masz wrażenie, że czas przelatuje Ci przez palce – nie ma się co załamywać. Umiejętności dobrego planowania i zarządzania sobą w czasie są łatwe do wprowadzenia. Najważniejsza w ich wprowadzaniu jest systematyczność.
To, co możesz zrobić, to zacząć spisywać swoje zadania i planować czas na priorytety. Świetnie opisuje je jeden z naszych artykułów na Skillveo. Jeśli natomiast wyzwaniem dla Ciebie jest ustalenie odpowiednich priorytetów, to skorzystaj z matrycy Eisenhowera albo macierzy oddziaływania i wysiłku. Omówiliśmy je szerzej tutaj.
Umiejętności techniczne/obsługi komputera
Przygotowując ten artykuł, pytałam różne osoby o ich perspektywę. O to, czego oni się nauczyli. Jedną z rzeczy, które powtarzały się najczęściej były umiejętności techniczne.
Pracując przy komputerze, problemy z działaniem oprogramowania pojawiają się regularnie. Jednak działając zdalnie, musimy stać się własną pierwszą linią wsparcia IT. Większość mniej zaawansowanych problemów z komputerem rozwiązać możemy samodzielnie – wystarczy przeszukać internet. Jeśli będzie to drobna usterka, którą łatwo zidentyfikować, to w ten sposób oszczędzasz czas, bo nie musisz czekać na pomoc innych.
Możesz też skupić się na doskonaleniu umiejętności związanych z obsługą komputera. Dzięki temu Twoja praca (nie tylko zdalna) może być bardziej efektywna. Polecam Ci w szczególności:
- Korzystanie ze skrótów klawiszowych – rzadsze odrywanie rąk od klawiatury pomoże Ci przyspieszyć pracę. Na początku warto mieć obok komputera ściągi, ale potem szybko wejdzie Ci to w nawyk. Sprawdź też skróty, które usprawnią Twoją pracę z Excelem.
- Pisanie bezwzrokowe na klawiaturze – w artykule podsumowane są różne narzędzia, nawet dla najbardziej wymagających
- Wtyczki pozwalające na kopiowanie kilku lub kilkudziesięciu różnych fragmentów tekstu do schowka – przy powtarzalnych formułach np. w mailach jest to ogromna oszczędność czasu. Taką wtyczką jest np. Jumpcut
- Rozwiązania przyspieszające pracę w twojej skrzynce – jak np. współdzielone szablony wiadomości dla Twojego zespołu, zarządzanie czasem wysyłki czy inteligentne odpowiedzi. Darmowym programem pocztowym dającym takie możliwości jest np. Spark
Ostatnią rzeczą, którą chciałam Ci polecić, są narzędzia usprawniające tworzenie tekstów. Jeśli dużo piszesz, warto posługiwać się wtyczkami lub programami do sprawdzania pisowni. Sama najczęściej piszę wiadomości i inne teksty w przeglądarce, dlatego do moich faworytów należą **LanguageTool** i **Grammarly**. Możesz korzystać z aplikacji/okna na stronie albo dedykowanej wtyczki.
LanguageTool – działa świetnie przy pisaniu tekstów w języku polskim. Sprawdza nie tylko gramatykę, ale też poprawność stylistyczną. Można z niego korzystać również w dokumentach Google czy Gmailu.
Grammarly – jedno z najlepszych narzędzi do sprawdzania tekstu w języku angielskim. Możesz w nim wybrać sprawdzanie poprawności pod odmiany języka, m.in. brytyjskiego i amerykańskiego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat modelu remote, zapraszamy do naszeh bazy wiedzy o pracy zdalnej, w której znajdziesz kompleksowe materiały od ekspertów modelu zdalnego. Wystarczy, że wypełnisz formularz i uzyskasz darmowy dostęp. Klikinij tutaj.