Przyjmowanie nowych pracowników to ważny proces dla każdej firmy. Powiększanie zespołu bywa czasochłonnym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Odpowiedzialny pracodawca trzyma rękę na pulsie i stale wdraża nowe formy pozyskiwania wiedzy. Dzięki temu pracownicy mogą szybko uczyć się nowych umiejętności i sprawniej integrują się z firmą. Nowym trendem w onboardingu pracowników stały się krótkie filmy wprowadzające. Są one efektywnym kosztowo i angażującym sposobem na zapoznanie nowego pracownika z firmą, jej wartościami i kulturą. W tym artykule omówimy korzyści płynące z wykorzystania krótkich filmów oraz podamy kilka wskazówek, jak skutecznie organizować szkolenia online.
Czym jest i na czym polega proces onboardingu?
Onboarding to inaczej wprowadzenie nowego pracownika w szeregi firmy. Termin określa wszystko, z czym nowo zatrudniona osoba ma do czynienia: szkolenia bhp, poznanie struktury organizacyjnej, procedur obowiązujących w jego dziale, przygotowanie stanowiska pracy, strategia przedsiębiorstwa i wiele innych. Jak nietrudno się domyślić, w pierwszym tygodniu pracy pracownik musi przyswoić ogrom nowych informacji. To właśnie dlatego wiele firm przykłada tyle energii do tego, aby onboarding pracownika był odpowiednio zaplanowany i efektywny. W ramach onboardingu nowym pracownikom udostępniane są nie tylko informacje dotyczące miejsca pracy. Proces ten obejmuje także poznanie przełożonego oraz pozostałych osób w firmie.
Jak dobrze zorganizować szkolenie wprowadzające?
Skuteczny onboarding pozwoli przygotować pracownika do wykonywania jego roli w sposób zgodny ze standardami Twojej organizacji. Odpowiednio przygotowany program szkoleń jest kluczem do tego, aby sprawnie wdrożyć nowych członków zespołu. Tradycyjne metody procesu adaptacji obejmują szkolenia w siedzibie firmy. Jednak, wraz ze wzrostem popularności home office, szkolenia w formie zdalnej stały się skuteczniejszym sposobem na wdrożenie nowych pracowników. Dobrym narzędziem do przeprowadzenia zdalnego onboardingu pracownika jest dedykowana do tego platforma – na przykład Skillveo. Dzięki niej możesz dać dostęp do wiedzy wszystkim pracownikom organizacji, nie tylko tym nowo zatrudnionym. Podczas uruchamiania takiej platformy warto jest zaangażować do pomocy dział HR, który pomoże w przygotowaniu prezentacji i innych materiałów potrzebnych w trakcie onboardingu. Skuteczny onboaring to przede wszystkim dobre planowanie. System e-learningowy daje dostęp do wszystkich ścieżek rozwoju i gromadzi najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jeżeli nie masz w swojej firmie takiego rozwiązania, to dobry moment na to, aby pomyśleć o jego zakupie.
W skrócie, dobrze przeprowadzony proces onboardingowy przebiega wobec następujących kroków:
- Inwestycja w platformę szkoleniową.
- Zaangażowanie działu HR – opracowanie najważniejszych informacji dotyczących całej organizacj.
- Zorganizowanie kilku możliwości pozyskiwania wiedzy – filmiki na temat firmy, przykładowe dokumenty, prezentacje itp.
- Udostępnienie dostępu do platformy.
- Monitorowanie przebiegu procesu onboardingu.
- Zbieranie feedbacku od każdego nowego pracownika.Reagowanie na potrzeby nowych pracowników – różne formy pozyskiwania wiedzy
Każdy z nas ma swoje preferencje co do sposobu pozyskiwania wiedzy. Pozwól nowym osobom uczyć się tak, jak chcą. Podczas gdy jedni wolą na spokojnie przeanalizować tekst, inni wolą bardziej dynamiczny sposób nauki. W ostatnich latach filmy instruktażowe stały się nieodłącznym elementem onboardingu. Ich forma pozwala na przekazanie informacji dużej liczby pracowników w tym samym momencie. To ważny element procesu adaptacyjnego, który pozwala zapoznać nowych pracowników z działaniem firmy już w momencie rozpoczęcia pracy.
Kto zrobi film i go zmontuje?
To pytanie z pewnością przemknęło przez Twoją głowę, gdy tylko został poruszony temat filmów. Do przygotowania takiego filmiku możesz poprosić swojego pracownika. Możesz skorzystać także z pomocy zespołu HR lub zatrudnić do jego realizacji specjalistów. Wszystko zależy od Twojego budżetu i potrzeb. Filmik może zawierać ogólne informacje o Twojej firmie lub konkretne dane o produktach i klientach. Osoby odpowiedzialne za realizację filmu powinny posiadać odpowiednie narzędzia i wiedzę, którą chciałbyś przekazać każdemu nowemu pracownikowi.
Korzyści z wykorzystania krótkich filmów video w procesie onboardingu
Krótkie filmy instruktażowe to doskonały sposób na usprawnienie procesu wdrażania pracowników. Jeżeli pracownik odpowiedzialny za prowadzenie szkoleń będzie niedostępny, zawsze możesz posiłkować się przygotowanymi filmami. Takie zabezpieczenie zapewni, że cały proces odbędzie się zgodnie z planem. W czasie, w którym nowe osoby uczą się specyfiki firmy, pracownicy odpowiedzialni dotychczas za wdrożenie mogą zająć się innymi zadaniami. Przygotowanie materiałów szkoleniowych pozwala także zaoszczędzić – nie musisz już zatrudniać nikogo do szkolenia nowych pracowników. Dzięki filmikom możesz przeprowadzić onboarding w każdej chwili! To świetna forma na wdrożenie i naukę nowych obowiązków.
Ugruntowanie pozycji firmy na rynku pracy
Bardzo często, proces adaptacji kojarzy się ze stresem i nerwami. Twoim zadaniem jest pokazanie, że szanujesz swoich pracowników oraz że chcesz dla nich jak najlepiej. Pokaż im, że w nowej firmie będą czuli się doceniani i zauważeni. Dobrze przeprowadzony onboarding ma ogromne znaczenie w budowaniu więzi z przedsiębiorstwem. Pozytywne relacje z pracownikami wpływają na wizerunek firmy i gruntują jej pozycję na rynku pracy. Zaangażowany pracodawca zabiera informacje zwrotne, dba o motywację swoich pracowników i jest z nimi cały czas, nie tylko przed rozpoczęciem pracy. Efektywny onboarding to nawiązanie więzi z nowymi pracownikami. Zbyt szybkie tempo i trudne zadania mogą skutecznie zniechęcić do dalszej pracy, a przecież nie o to chodzi. Okaż troskę już z pierwszym dniem pracy: pytaj o zdanie, wysyłaj ankiety z prośbą o wyrażenie opinii. To wszystko sprawia, że nowy pracownik czuje większe przywiązanie do firmy.