Case Study: Energetyczny Projekt

Wyzwania w onboardingu pracowników w branży OZE

Wraz z dynamicznym rozwojem branży energetycznej oraz popularyzacją odnawialnych źródeł energii, wiele organizacji podejmuje intensywne działania w kierunku powiększenia swojego zespołu. Powiększanie struktur szybko rozwijających się organizacji wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami.

Proces wdrożenia pracowników jest niewątpliwie kosztowny, zarówno pod względem czasu i środków finansowych. Takie szkolenie może kosztować np. nawet 30-50% czasu managera sprzedaży, a jego zaangażowanie jest konieczne podczas zatrudnienia jak i w trakcie programów naprawczych. Z kolei koszt wdrożenia szacuje się na około 15 – 30 tysięcy złotych. Często zdarza się również, że proces wdrożenia jest nieefektywny. Pełne wdrożenie pracownika działu sprzedaży trwa zazwyczaj, aż 3 miesiące, a niestety nawet 30% handlowców w branży OZE nie zostaje w firmie po okresie próbnym ze względu na brak wyników sprzedaży.

Wyzwania te towarzyszyły również firmie Energetyczny Projekt, która od 2008 roku działa na rynku energii odnawialnej i termomodernizacji. W związku z intensywnym rozwojem przedsiębiorstwo postanowiło cyklicznie powiększać sieć swoich handlowców. Biorąc pod uwagę, że średnio raz w miesiącu pojawiają się nowi pracownicy, którzy wymagają bardzo angażującego i efektywnego wdrożenia, firma zdecydowała się skorzystać z zewnętrznego wsparcia platformy Skillveo i zautomatyzować swój onboarding.

Jak można zautomatyzować i usprawnić proces wdrożenia?

Onboarding jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają nie tylko na efektywność pracownika, ale również jego poczucie przynależności do zespołu. Dlatego tak ważne jest, aby był on przeprowadzony w sposób profesjonalny i przede wszystkim skuteczny. Tradycyjne szkolenia stacjonarne pochłaniają mnóstwo czasu managerów i przez to jest bardzo drogi. Nowi pracownicy przez co najmniej dwa pierwsze tygodnie zapoznają się z produktem, ofertą firmy oraz standardami pracy, przez co nie generują w tym czasie wyników.

W związku z tym, zaproponowaliśmy naszemu klientowi automatyzację onboardingu, tak aby znacząco skrócić jego czas trwania oraz zmniejszyć koszty. Wspólnie z Energetycznym Projektem opracowaliśmy plan wdrożeń pracowników, następnie nagraliśmy szkolenia online z managerami, przygotowaliśmy testy sprawdzające ich wiedzę, a na końcu zaprosiliśmy do platformy pracowników. Dostęp do Skillveo otrzymali oni parę dni przed rozpoczęciem pracy, dzięki czemu podstawowe informacje na temat firmy mieli już pierwszego dnia. Towarzyszyliśmy firmie na każdym etapie procesu i byliśmy wsparciem technicznym w razie jakichkolwiek wyzwań oraz dzieliliśmy się własnymi wskazówkami dotyczącymi wdrożenia. – mówi Dominika Gnutek, Product Manager Skillveo.

Automatyzacja onboardingu jako efektywne rozwiązanie na wdrożenie pracowników

Dzięki automatyzacji onboardingu na platformie Skillveo, klient skrócił średni czas wdrożenia z 2 tygodni do 2,5 dnia, co w głównej mierze było zasługą tego, iż pracownicy wzięli udział w tzw. preboardingu, czyli byli wdrażani na platformie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem pracy.

Firma znacząco zmniejszyła także konieczność zaangażowania managerów, ponieważ 80% procesu działo się automatycznie bez konieczności spotkania w centrali oraz udziału liderów zespołu. Dzięki temu, osoby te mogły skupić sie na swoich priorytetach i realizacji kluczowych celów.

Ogromnym atutem automatyzacji była również możliwość sprawdzenia przez pracowników zdobytej wiedzy za pomocą testów dostępnych na platformie. Wynik na poziomie 80% umożliwiał uzyskanie certyfikacji do rozpoczęcia pracy, co stanowiło dodatkową korzyść dla managerów, którzy na podstawie testów mogli ocenić motywację przyszłych pracowników.

Jak automatyzacja onboardingu wpłynęła na koszty organizacji? Szacowana przez zarząd spółki oszczędność przy ok. 50 osobowym zespole wyniesie ok. 300 000 zł rocznie. Jest to zatem bardzo satysfakcjonujący wynik, który nie byłby możliwy do osiągnięcia bez wsparcia platformy Skillveo. Stanowi to dowód na to, że przeniesienie procesu wdrożenia pracowników do świata online to rozwiązanie skrojone na miarę naszych czasów oraz umożliwiające skuteczny rozwój struktur organizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na naszą stronę, wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie, aby opowiedzieć Ci więcej szczegółów.

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.