Nie jest tajemnicą, że świat zmierza w kierunku cyfryzacji. Tendencja ta widoczna jest w każdej dziedzinie naszego życia, w tym również edukacji. Wiele osób uważa, że platformy e-learningowe są przyszłością. Potwierdza to z resztą liczba kursantów, którzy wykorzystują tego rodzaju ćwiczenia do rozwoju swojej wiedzy i umiejętności. E-learning wykorzystywany jest także przez wiele firm. Jeżeli szukasz sposobów na wdrożenie platformy e-learningowej w swojej firmie, czytaj dalej! W tym wpisie na blogu podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak to zrobić. Zaczynajmy!
Proces ten przebiega w kilku prostych punktach, jakimi są:
- Badanie potrzeb.
- Nauka procesów – działanie na zasadzie ”smart education”.
- Wybór dostawcy – dostępne platformy edukacyjne.
- Opracowanie treści.
- Start działania rozwiązania.
- Analiza postępów – case studies.
Przede wszystkim: zbadaj potrzeby
Informacje o szkoleniach e-learningowych możemy odnaleźć wszędzie. Zaproszenia na kursy spływają na nas ze wszystkich mediów społecznościowych. Aby platforma odniosła sukces w Twojej firmie, musisz najpierw zrozumieć potrzeby swoich pracowników. Rozumiejąc to, czego potrzebują, będziesz mógł dostosować program do ich potrzeb i sprawić, że będzie on wygodnym rozwiązaniem dla nich wszystkich. Zdefiniuj swoje cele i potrzeby. Co chcesz osiągnąć dzięki platformie e-learningowej? Do kogo będzie ona kierowana? Czy jest jakaś konkretna umiejętność (lub zestaw wiedzy), którą chcesz, aby pracownicy nabyli? W jaki sposób będziesz mierzyć sukces? Wcześniejsze sprecyzowanie tych kwestii na samym starcie pomoże Ci wybrać odpowiednią platformę dla swojej organizacji.
Poznaj procesy szkoleniowe
Żadna platforma nie będzie działać bez odpowiedniego przygotowania. Zaprojektuj i opracuj skuteczną strategię uczenia się, która zaangażuje pracowników, mierz wyniki w odniesieniu do celów określonych w analizie biznesowej. Projektuj zgodnie z zasadą ‘smart education’ – ucz się mądrze, a nie ciężko. Tworzenie szkoleń e-learningowych wymaga powołania zespołu, który zająłby się koordynowaniem całego procesu. Zaangażuj do tego menedżerów projektu, szkoleniowców oraz osoby, które zadbają o wszystkie aspekty techniczne związane z funkcjonowaniem systemu. Jeżeli nie masz możliwości powołać do tego dedykowanego zespołu, spróbuj wybrać gotowe kursy lub zatrudnić osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem szkoleń e-learningowych.
Wybierz dostawcę platformy e-learningowej
Na rynku odnajdziesz wiele firm zajmujących się dostarczaniem platform do e-learningu. Wybór odpowiedniej powinien opierać się na potrzebach Twoich i Twoich pracowników. Platforma, którą wybierzesz nie musi być najpopularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Liczy się to, abyś znalazł idealne rozwiązanie dla siebie. W końcu, platforma ma za zadanie służyć pracownikom i nauczyć ich, jak w szybki sposób mogą oni podnieść swoje kompetencje i poziom wiedzy. Decyzję podejmij spokojnie, w oparciu o poziom funkcjonalności platformy e-learningowej. Niektóre firmy, w tym Skillveo, udostępniają demo swoich systemów e-learningowych – taka opcja powinna dodatkowo ułatwić podjęcie decyzji.
Opracuj treść Twojego szkolenia online
Nie każdy typ szkolenia będzie odpowiadał wszystkim pracownikom. Członkowie zespołów będą mieć własne preferencje, dlatego ważne jest, aby opracować treści dostosowane do tych konkretnych potrzeb. Oczywiście, nie będziesz w stanie wybrać opcji, która idealnie spełni potrzeby każdego pracownika. Możesz jednak wybrać rozwiązanie, które będzie swego rodzaju złotym środkiem. Poświęcając czas na tworzenie zindywidualizowanych treści, sprawisz, że pracownicy będą czerpać jak najwięcej korzyści z każdego szkolenia. Co więcej, będzie bardziej prawdopodobne, że ukończą kurs na czas i bez zbędnego rozpraszania się. Dobra platforma do e-learningu umożliwia także śledzenie postępów, co może stanowić dodatkową motywację do nauki.
Rozpowszechnij materiały w całej organizacji
Po okresie przygotowań szkolenie online jest gotowe do uruchomienia. Zanim jednak będziesz mógł udostępnić je całej organizacji, musisz dopilnować, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Sprawdź, czy przygotowane treści są poprawne oraz czy poruszanie się po systemie jest wygodne. Następnie upewnij się, że wszyscy mają dostęp do szkolenia i wiedzą, jak z niego korzystać. Jeżeli nie, rozważ zorganizowanie szkolenia z poruszania się po platformie.
Analiza w zakresie szkoleń i ich skuteczności
Tek krok nie jest obowiązkowy, jednak bywa bardzo przydatny. Nie ma wątpliwości, że narzędzia do analizy danych są doskonałym narzędziem do oceny wdrożonej platformy. Mogą one pomóc w śledzeniu postępów i identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Dzięki odpowiednim zasobom można nauczyć się, jak skutecznie korzystać z platformy i zwiększyć wydajność Twojej organizacji. E-learning jest doskonałym sposobem na podnoszenie kwalifikacji pracowników, jednak nie zawsze daje efekty od razu – czasem należy poczekać na efekty. Daj swoim pracownikom czas na zapoznanie się z nią. Dopiero wówczas możesz zlecić analizę postępów i sprawdzić, co możesz zmienić.
Dodatkowa dawka motywacji i większa motywacja
Szkolenia e-learningowe są wygodne dla każdego, kto z nich korzysta. Każde szkolenie będzie zapisane na platformie, co daje Twoim pracownikom swobodę w postaci możliwości powrotu do danego kursu na wypadek, gdyby musieli podszkolić swoje umiejętności. Takie rozwiązanie zwiększa ich zaangażowanie w życie firmy podnosi pewność siebie – świadomość, że odpowiedź na ich pytanie jest pod ręką zmniejsza poczucie stresu, co znacznie wpływa na podniesienie wydajności pracy.
Platforma e-learningowa – rozwiązanie, którego potrzebujesz!
Dzięki starannemu planowaniu i realizacji będziesz mógł stworzyć udaną platformę e-learningową, która podniesie kwalifikacje jej użytkowników. E-learning umożliwia szkolenia pracowników na każdym szczeblu, w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które ceni sobie wiele firm – wykorzystywane jest do wdrożenia nowych osób, a także do podnoszenia kwalifikacji osób już pracujących. W procesie wdrażania szkoleń e-learningowych najważniejsze jest, aby mieć jasny plan, w jaki sposób ma ona być wdrażana i wykorzystywana w firmie. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest trzymanie się planu – dzięki temu będziesz miał pewność, że wdrożona przez Ciebie platforma e learning naprawdę działa!
Dzięki szkoleniom online możesz z łatwością dystrybuować materiały szkoleniowe do pracowników, gdziekolwiek tylko się znajdują. Ponadto, są bardziej opłacalne niż tradycyjne metody, a także bardziej efektywne.