W dobie work-life-blend, w której rosnące znaczenie mają możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, elastyczny czas pracy, różnorodne formy zatrudnienia, employee experience, czy praca zdalna, działy Human Resources muszą zadbać o odpowiednie narzędzia i systemy, które pomogą zatrudnić wartościowych pracowników, usprawnią procesy pre- i onboardingowe, a także zwiększą retencję.
Poniżej subiektywna selekcja rozwiązań na rynku, które dominować będą w 2021 roku.
Technologia i nowoczesne narzędzia 2021
1. Proces rekrutacji
Wsparcie technologii rozpoczyna się na etapie poszukiwania i sourcingu kandydatów. Z pomocą rekruterom przychodzą m.in. poniższe rozwiązania:
Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja wspiera takie procesy jak automatyzacja wyszukiwania kandydatów według wprowadzonych kategorii. Systemy typu ATS (Applicant Tracking System) przeglądają CV dostępne online, a następnie dostarczają informacje na temat kandydata. Przeprowadzają testy kompetencji, sprawdzają umiejętności i prowadzą pierwszą ewaluację.
AI wspiera także pogłębioną analitykę rekrutacyjną bazując na rzeczywistych danych (data driven) – skąd pochodzą najlepsi kandydaci? Jaki mają staż pracy? W jakiej grupie wiekowej się plasują? Te wszystkie informacje umożliwiają inwestycję w działania rekrutacyjne mogące przynieść największy zwrot w postaci wartościowego zatrudnienia.
Videorekrutacja
Każdy z nas ma rosnącą świadomość wartości swojego czasu. Dlatego rozwiązania umożliwiające videorekrutacje bez konieczności jazdy w umówione, niejednokrotnie bardzo odległe miejsce spotkania zyskują na popularności.
Kandydaci, w przyjaznych dla siebie warunkach odbywają rozmowę o pracę. Doceniają także to, że ich potrzeby są szanowane przez potencjalnego pracodawcę.
System rekrutacyjny online
Kolejnym pomocnym narzędziem są systemy rekrutacyjne, które odpowiednio wdrożone pomagają m.in.:
-> zarządzać rekrutacjami
-> organizować pracę zespołową
-> wymieniać informacje z managerami
-> spotykać się online z kandydatami
-> zarządzać modułem do zakładki Kariera na stronie internetowej
Systemy te centralizując proces zarządzania rekrutacjami oszczędzają rekruterom i działom HR mnóstwo czasu, a także pieniędzy.
Rekrutacja poprzez media społecznościowe
Rekrutacja nieustannie zmienia swoje oblicze.
Dziś zamiast papierowych ogłoszeń o pracę królują media społecznościowe. Informacje o rekrutacji pojawiają się coraz częściej nie tylko na LinkedIn, ale także Facebooku czy Instagramie. Udostępniane przez użytkowników z łatwością trafiają do szerokiego targetu bez konieczności inwestycji w reklamę. Zwłaszcza na LinkedIn, który wspiera działania związane z poszukiwaniem pracy bądź pracownika.
Dodatkowym atutem jest wzmacnianie “candidate journey” – kandydaci coraz częściej sprawdzają przyszłego pracodawcę nie tylko na jego stronie internetowej, ale także właśnie na mediach społecznościowych, poprzez które mogą z nim nawiązać szybki bezpośredni kontakt.
2. Zarządzanie HR
Nowoczesne technologie i systemy sprawdzają się nie tylko w rekrutacji, ale także w zarządzaniu procesami HR.
Onboarding i preboarding
W procesie wdrażania pracownika w nowym miejscu pracy pomocną może się okazać wirtualna rzeczywistość (VR). Dzięki niej pracownik bardzo szybko może zaadaptować się w nowym środowisku, poznać kulturę organizacyjną oraz strukturę firmy i osoby odpowiadające za dany obszar. Nowym trendem, który promuje platforma Skillveo jest preboarding, który umożliwia wdrażanie pracowników przed pierwszym dniem w pracy.
Platforma e-learningowa
Szkolenia i budowanie bazy wiedzy przedsiębiorstwa to natomiast przestrzeń, w której coraz większą popularność zyskują platformy e-learningowe takie jak Skillveo. Pozwalają na organizację ścieżek kariery, tworzenie i uczestnictwo w dedykowanych szkoleniach, umożliwiają dostęp do materiałów z każdego miejsca i w każdym czasie.
3. Employee experience
Wszystkie opisane w artykule rozwiązania wzmacniają pozytywny wizerunek pracodawcy i employee experience. Jeżeli pracodawca dodatkowo zadba o elementy grywalizacji jest duża szansa, że utrzyma wysoki wskaźnik retencji, a jego inwestycja w ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników przyniesie oczekiwany zwrot w postaci satysfakcji zarówno zespołu, jak i klientów.