10 kompetencji przyszłości na rynku pracy

Każdy kandydat w swoim CV umieszcza informacje, które będą interesujące dla rekrutera. Rozmowa o pracę to nic innego jak omówienie korzyści wynikających, z zatrudnienia danej osoby. Co obecnie jest pożądane wśród nowych pracowników? Czy odbyte kursy są ważniejsze od umiejętności interpersonalnych? Co nazwiemy kompetencjami miękkimi? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule! Przeczytaj o najciekawszych kompetencjach pracowników!

Kompetencje miękkie

Umiejętności miękkie to te niewidoczne, niematerialne elementy, takie jak inteligencja emocjonalna, zachowanie i osobowość. Są to nie tylko cechy, które sprawiają, że ktoś jest dobrym współpracownikiem lub managerem. Świadomy przywódca powinien skupić się na rozwijaniu kompetencji miękkich, aby jak najlepiej zarządzać swoim zespołem. Dla pracowników również rozwój umiejętności miękkich jest korzystny – sprzyja lepszej i efektywniejszej współpracy i osiąganiu celów. W ostatnich latach coraz więcej rekruterów zwraca uwagę na umiejętności miękkie u potencjalnego kandydata. Pomimo tego, że są to indywidualne cechy danego człowieka, każdy może je u siebie wypracować i doskonalić.

Kompetencje twarde

Kompetencje twarde i ich rozwój to coś, na co zdecydowanie warto jest poświęcić czas. Zdaniem specjalistów i ekspertów ds. rekrutacji, udział w szkoleniach to obecnie najlepszy sposób na podniesienie swoich kwalifikacji. Dawniej umiejętności twarde były stawiane na pierwszym miejscu. To one definiowały zdolności danego pracownika. Obecnie, cechy te są nadal ważne, jednak zależnie od branży mogą być stawiane na równi z kompetencjami miękkimi.

Szkolenia i kursy – krok w stronę rozwoju

Rozwijanie umiejętności jest najlepszą decyzją, jaką może podjąć każdy człowiek. Poszerzanie swojej wiedzy przyniesie wiele korzyści. Pozwala chociażby na szybsze uzyskanie awansu, pięcie się po szczeblach kariery czy uzyskanie nowej, lepiej płatnej pracy. Lecz nie jest to jedynie obszar, który dotyczy pracowników, czy kandydatów. Pracodawcy oraz przedsiębiorcy, także powinni wciąż się rozwijać, a także stwarzać możliwości i przestrzeń do tego swoim współpracownikom. Odpowiednie szkolenie obejmuje rozwój w obu obszarach kompetencji – miękkich oraz twardych, np. rozwój umiejętności cyfrowych (szkolenie z pakietu Office, na przykład programu MS Excel), oraz z profesjonalnej obsługi klienta (asertywność, trudny klient, kultura osobista). Jednym z najlepszych i najnowszych rozwiązań w zakresie organizacji szkoleń są dedykowane platformy e-learningowe. Umożliwiają personalizację treści i udostępnianie ich reszcie organizacji.

Kompetencje przyszłości – 10 najbardziej pożądanych cech u pracownika

Kiedy czołowi liderzy biznesowi szukają do swoich przedsiębiorstw najlepszych specjalistów, najczęściej wybierają tych, którzy potrafią dobrze organizować swoją pracę i czas, a także połączyć zdobytą wiedzę z pracą pod presją. Dobry pracownik posiada określony pakiet umiejętności, które pozwalają rzetelnie wykonywać powierzone mu obowiązki. Jakie cechy charakteryzują dobrych pracowników?

Komunikatywność i umiejętność przekazywania informacji Niezależnie od wielkości zespołu, w firmie ważna jest komunikacja. Pozwala uniknąć konfliktów i niepotrzebnych nieporozumień. Warto mieć w swojej firmie kogoś, kto potrafi jasno i klarownie porozumieć się z innymi członkami organizacji.

Ambicja Posiadanie określonych kompetencji to jedno. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że brak rozwoju jest równoznaczny z robieniem kroku w tył. Cechą wszystkich dobrych pracowników jest chęć rozwoju i ciągłego uczenia się, nabywania nowych umiejętności.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem Każdy z nas, niezależnie od formy zatrudnienia zmaga się z większym lub mniejszym stresem. Nieodpowiednie podejście do obowiązków zawodowych może doprowadzić do poważnych problemów. Wypalenie zawodowe jest coraz częstszym problemem wielu osób, którym ciężko jest pracować pod presją czasu. Osoby, których dotyka wypalenie mają problem z zachowaniem balansu między życiem prywatnym a zawodowym.

Organizacja Właściwe zarządzanie czasem oraz organizacja swoich zadań są kluczowe do osiągania jak najlepszych wyników w każdym aspekcie życia. Odpowiednio przygotowane stanowisko w połączeniu z dobrym zorganizowaniem są sprzyjają efektywnej pracy.

Pewność siebie Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że w dużej mierze przejmujemy sposób życia innych osób. Jeżeli zespół będzie pewny siebie, będzie zarażał innych i motywował tym samym do osiągania jeszcze lepszych wyników.

Otwartość na zmiany Każda firma, niezależnie od branży z czasem będzie wprowadzała nowości. Mogą to być nowe narzędzia do zarządzania danymi, maszyny lub usługi.

Zdolność do współpracy w grupie Zgrany zespół doceni każdy pracodawca. Szybka realizacja zadań przyczynia się do rozwoju firmy i buduje jej pozytywny wizerunek wśród reszty pracowników, przyszłych kandydatów, a także klientów.

Lojalność Obecne warunki na rynku pracy pozwalają na to, by często zmieniać miejsce pracy. Jak zatem zwiększyć lojalność pracowników? Klucz leży w możliwościach rozwoju, jakie oferuje konkretna firma. Mogą być to szkolenia, możliwości zmiany działów, stanowisk, wyjazdy na delegacje do innych państw czy miast, dofinansowania do kursów, studiów podyplomowych. Ważne są także inne benefity i sposób traktowania. Pracownik, który czuje się doceniony i zaopiekowany chętniej zostanie na dłużej w takiej firmie.

Znajomość języka Każdy klient ma swoje potrzeby i trzeba rozmawiać z nim na różne sposoby. Dodatkową trudnością może być komunikacja w języku obcym. Dlatego kursy z języka obcego zawsze są mile widziane u każdego kandydata. Dobrym gestem ze strony firmy jest także organizacja szkoleń z poszczególnych form komunikacji z klientami.

Posiadanie ciekawych pasji Wydawać by się mogło, że pasja i to, co dzieje się po pracy ma niewielkie znaczenie podczas procesu rekrutacji. Okazuje się jednak, że zainteresowania są doskonałym sposobem na to, by lepiej poznać danego kandydata. Ciekawe hobby jest dobrym fundamentem do nawiązywania rozmów z klientami lub współpracownikami.

Inwestycja w rozwój pracowników

Rozwój zespołu jest niezmiernie ważny dla każdego pracodawcy. Dostęp do treści szkoleniowych to coś, co ceni sobie coraz szersza grupa osób. Wiele nowoczesnych firm oferuje szereg kursów online, z których może korzystać każda zatrudniona osoba. Organizacja szkoleń dla pracowników, poszerzenie kwalifikacji oraz zachęcanie do zdobywania umiejętności jest metodą stosowaną w celu poprawy ich efektywności i skuteczności. Każde szkolenie jest krokiem w stronę rozwoju zarówno jednostki, jak i całej organizacji.

Dobra firma pozwala się rozwijać. Postaw na sprawdzone i angażujące szkolenia zadalne ze Skillveo – wypełnij formularz na stronie: https://skillveo.com/

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.