Jak podnosić umiejętności pracowników w nowoczesny sposób?

W dzisiejszym tempie i ciągle zmieniającym się środowisku pracy ważniejsze niż kiedykolwiek jest, by firmy znajdowały sposoby na doskonalenie umiejętności swoich pracowników. Może to być jednak wyzwaniem, zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym tradycyjne metody nauki mogą nie być już skuteczne. Jakie są więc najlepsze sposoby, by w nowoczesny sposób podnosić umiejętności pracowników? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami!

Sprostanie wymaganiom rynku pracowniczego

Z biegiem czasu wszystko się zmienia. Pracodawcy powinni stale trzymać rękę na pulsie: przeglądać wiadomości ze świata, sprawdzać nowe możliwości rozwoju firmy i wdrażać nowe rozwiązania. Wszystko po to, by nie zostać w tyle. Minione dwa lata znacznie zmieniły trendy na rynku pracy. Wiele firm odkryło nowe możliwości, jakie niesie za sobą praca zdalna lub praca hybrydowa. Oba te modele umożliwiają wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca, co jest niezwykle wygodne dla każdego pracownika, który ceni sobie przestrzeń osobistą. Praca zdalna jest także doskonałym rozwiązaniem dla pracodawców – możesz zrezygnować z przygotowywania miejsca w biurze. Wystarczy tylko, że zapewnisz swoim pracownikom niezbędne sprzęty i dostęp do platformy online, w której odnajdą wszystkie szkolenia firmowe. Wprowadzenie tej jednej funkcji może znacznie przyspieszyć wszystkie procesy w Twojej organizacji.

Focus na każdego – profesjonalne szkolenia pracowników

Dział HR wyróżnia dwa rodzaje kompetencji: twarde i miękkie. Kompetencje twarde to konkretne zdolności, które można określić ilościowo i zmierzyć. Może to być na przykład znajomość konkretnego programu komputerowego lub umiejętność posługiwania się językiem obcym. Są to umiejętności, które można zdobyć z różnego rodzaju kursów i szkoleń. Z drugiej strony, kompetencje miękkie to bardziej „mgliste” cechy, które trudniej określić ilościowo. Przykładem mogą być umiejętności komunikacyjne lub interpersonalne, zdolność do pracy w zespole, czy kreatywność.

Szkolenie pracowników to przede wszystkim wydobywanie ich umiejętności miękkich oraz nauka nowych kompetencji twardych. Nauka nowych umiejętności może trwać nawet miesiąc, jednak dzięki automatyzacji procesu onboaringu możesz znacznie skrócić ten czas. Wystarczy prosta platforma e-learningowa, taka jak Skillveo, w której umieścisz wskazówki dotyczące pracy na konkretnym stanowisku. Może to być zbiór kursów online, przykładowe umowy, jakie może spotkać na swojej drodze nowy pracownik lub testy, które szybko pozwolą mu zweryfikować stan swojej wiedzy. Podczas planowania szkoleń do platformy warto sprawdzić najnowsze trendy HR oraz zainspirować się ich działaniem wśród innych firm.

Umiejętność pracy w zespole – odpowiadanie na potrzeby

Każdy ma swój ulubiony sposób prowadzenia zajęć i poszerzania swojej wiedzy. Wielu pracowników wybiera szkolenia online, które opierają się na oglądaniu filmów i uzupełnianiu testów. Inni będą woleli spotkania online, podczas których będą mogli podzielić się swoją wiedzą na różne tematy i zapoznać się z resztą pracowników. Odpowiedzialni właściciele firm dostrzegają potrzeby każdej osoby i zapewniają różnorodne szkolenia, dzięki czemu każdy pracownik może znaleźć coś dla siebie. Inwestycja w odpowiedni rodzaj oprogramowania do nauki online umożliwia przeprowadzenie onboardingu na wysokim poziomie w bardzo krótkim czasie.

Platforma e-learningowa i jej możliwości

Inwestując w system szkolenia pracowników, możesz skonfigurować go wedle Twoich preferencji. To Ty decydujesz, w jaki sposób nowi pracownicy będą pozyskiwać wiedzę. Możesz wybrać to, co najbardziej z Tobą rezonuje: warsztaty, kursy, zadania, testy lub indywidualne wideorozmowy. Niezależnie od typu szkolenia, jaki wybierzesz, będziesz mógł na bieżąco śledzić postępy swoich nowych pracowników i szybko reagować w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Platformy e-learningowe, w tym Skillveo, pozwalają zbadać poziom zdalnego onboardingu. To narzędzie, w którym każdy pracodawca znajdzie coś znacznie więcej, niż szkolenia i kursy. Jeżeli nie wiesz, która z dostępnych opcji będzie dla Ciebie najlepsza, zapytaj doradcę z zespołu Skillveo.

Praktyczne umiejętności: pogodzenie życia zawodowego z prywatnym

Większość ludzi ma problem z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Wprowadzenie nowego modelu pracy, jakim jest praca online, pozwoliło skutecznie zapanować nad chaosem dnia codziennego. Platformy e-learningowe zapewniają dostęp do kursów w dowolnym miejscu o dowolnym czasie. Za sprawą tego, każdy pracownik może dopasować ścieżkę rozwoju do swoich preferencji i uczyć się we własnym tempie. Taka swoboda zapewnia spokój ducha, co znacznie przekłada się na wydajność każdego pracownika.

Wartościowe zdanie każdej osoby w zespole

Kompetencje pracowników są tak samo ważne, jak ich samopoczucie. Pracodawcy często o tym zapominają i nie zaspokajają wszystkich potrzeb nowo zatrudnionych osób. W nowym środowisku pracy zawsze pojawia się wiele pytań. Zadbaj o to, aby każda osoba miała kogoś, do kogo może zwrócić się o pomoc. Dobrym nawykiem jest również pytanie o opinię. Poproś użytkowników swojej platformy o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Okaż im zainteresowanie i sprawdź, czy wszystko odbywa się zgodnie z ich oczekiwaniami. Takie podejście pozwala zwiększyć zaangażowanie każdego pracownika, co bezpośrednio wpływa na jakość obsługi klientów.

Aktualnie wiele firm, niezależnie od branży poszukuje nowych pracowników. Jeżeli u Ciebie również pojawiło się wysokie zapotrzebowanie na nowe talenty, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie kursów wprowadzających. Bez zaplanowania szkolenia, Twoi pracownicy nie będą mogli szybko się wdrożyć, a co za tym idzie – nie będą mogli zajmować się ważnymi projektami, potrzebnymi do rozwoju firmy.

Zadbaj o odpowiednie szkolenie ze Skillveo! Wypełnij formularz na stronie: https://skillveo.com/

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.