Jak wdrożyć platformę e-learningową w firmie?

E-learning – chwilowa moda, czy nowa rzeczywistość?

E-learning to nie tylko rosnący trend w dobie pandemii. Nowoczesne systemy szkoleniowe wpisują się powoli w korporacyjny must-have. Pozwalają w sposób systematyczny rozwijać wiedzę, kwalifikacje i umiejętności pracowników przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i dużej oszczędności czasowej. Dodatkowym atutem jest zwiększenie retencji i kształtowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Nie dziwi więc, że coraz więcej organizacji decyduje się na wdrożenie e-learningu zarówno w ramach ścieżki szkoleniowej, jak i w procesie on-boardingu.

W jaki sposób wdrożyć e-learning w firmie tak aby zmaksymalizować jego skuteczność?

E-learning, zanim jak – po co?

Analiza potrzeb

Wdrożenie platformy e-learningowej warto poprzedzić pogłębioną analizą potrzeb, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, czego jako pracodawca, oczekuję od wdrożenia e-learningu?

Sprowadza się to do kilku podstawowych pytań:

 • Co pragnę osiągnąć przez wdrożenie – czy priorytetem jest dla mnie stałe zwiększanie kompetencji pracowników, usprawnienie on-boardingu, uporządkowanie ścieżki rozwoju kariery, a może poprawa wizerunku pracodawcy?
 • Do kogo adresowane będą szkolenia – dla wszystkich pracowników, czy też wybranej grupy?
 • Czy będą wprowadzane obowiązkowo, czy też traktowane jako forma benefitu?
 • W jakich obszarach szkolić, tak aby zwiększyć wartość organizacji?
 • Jakie funkcjonalności są dla mnie kluczowe?

Badanie opinii

W analizie potrzeb sprawdzi się badanie opinii pracowników. Spełni ono dwie funkcje:

 1. po pierwsze, poznasz ich zdanie; dowiesz się m.in., jakich szkoleń oczekują, jaka forma byłaby dla nich satysfakcjonująca – prezentacje, a może forma interaktywnych rozwiązań, np. webinary lub kursy online?
 2. po drugie, angażując pracowników jeszcze przed wdrożeniem przygotujesz odpowiedni grunt do implementacji, a pracownicy poczują się jej częścią, co zmniejszy naturalny opór na zmianę.

  Świadomość potrzeb Twojej firmy pomoże w realizacji wdrożenia, a także usprawni wybór platformy spośród wielu dostępnych na rynku.

Platforma e-learningowa, wiem po co – z kim?

Zespół wdrożeniowy

Gdy ustaliłeś już cel wdrożenia systemu powołaj zespół, który uczynisz odpowiedzialnym za implementację. Zwyczajowo składa się on z:

 • lidera projektu,
 • szkoleniowca lub osoby z działu HR, oraz
 • osoby dbającej o aspekty techniczne.

  Dla zmaksymalizowania efektywności wdrożenia warto, aby członkowie zespołu brali czynny udział w analizie potrzeb i byli naturalnymi ambasadorami projektu.

Zadania zespołu

Zadaniem zespołu będzie zarówno dobór odpowiedniego dostawcy usług e-learningowych, dopilnowanie, aby wybrane funkcjonalności odpowiadały Waszym potrzebom, jak i budowanie świadomości i zaangażowania pośród pracowników.

Zdaniem LinkedIn 68% pracowników preferuje, aby szkolenia odbywały się in-house. O tyle łatwiej będzie przekonać pracowników do korzystania z platformy.

Jeżeli zdecydowałeś się na badanie opinii i wciągnąłeś pracowników na pokład na etapie przedwdrożeniowym – już jesteś na wygranej pozycji.

Dostawcy e-learningu, wiem po co i z kim – jak?

Wybór platformy

Zespół wdrożeniowy rozpocznie swoją pracę od przeglądu narzędzi i systemów dostępnych na rynku. Dobry LMS (Learning Management System) to nie ten, który wdrażany jest najczęściej, lecz ten, który odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.

Większość dostawców umożliwia dostęp do platformy e-learningowej w formie testowej, tak abyś mógł zweryfikować zarówno dostępne funkcjonalności, jak i user experience i możliwości personalizacji.

Nie spiesz się z wyborem. Od tej decyzji zależy w dużej mierze sukces projektu i zwrot z inwestycji.

Wdrożenie e-elearningu w firmie

Wybrałeś odpowiednią platformę szkoleniową, wiesz co chcesz osiągnąć przez wdrożenie, powołałeś zespół do implementacji i przekonałeś pracowników do proponowanych rozwiązań. Oznacza to, że przed Tobą samo właściwe wdrożenie.

O ile przebrnąłeś przez poprzednie kroki w sposób skrupulatny, nie masz czym się martwić. Wkrótce, dzięki wdrożonym narzędziom zmaksymalizujesz efektywność Twoich pracowników i zwiększysz ich zadowolenie z wykonywanej pracy, co bezsprzecznie docenią także Twoi klienci.

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.