Grywalizacja w firmie z wykorzystaniem platformy e-learningowej

Grywalizacja (ang. gamification) to według Harvard Business Review jeden z największych trendów drugiej dekady XXI wieku. Niepostrzeżenie przenika naszą codzienność, także w miejscu pracy.

Jeżeli zbierasz punkty w dyskontach spożywczych lub na stacjach benzynowych, korzystasz z aplikacji do treningu osobistego, otrzymujesz odznaki za przebyte danego dnia kilometry, dałeś się zaprosić do gry.

Czym jest grywalizacja?

Grywalizacja to zespół mechanizmów wykorzystywanych powszechnie w grach fabularnych bądź komputerowych, takich jak poziomy, wyzwania, czy rankingi, który poprzez odwołanie do wewnętrznej motywacji każdego z nas, bądź też zmysłu rywalizacji, buduje zaangażowanie w dany projekt.

Może nim być również proces zdobywania wiedzy.

Stąd coraz powszechniejsze jej zastosowanie w e-learningu. Grywalizację w firmie stosuje się także w celu kształtowania wybranych postaw u pracowników, który to proces odbywa się niejako mimochodem, w czasie wciągającej “gry”.

E-learning jeszcze nigdy nie był tak porywający

Umiejętnie dopasowane i wdrożone elementy grywalizacji stanowią doskonałe narzędzie budujące zaangażowanie i motywujące do wykonania nawet najbardziej żmudnych czynności, przyprawiając uczestnika o dreszczyk emocji.

To dlatego tak dobrze sprawdzają się w przypadku onboardingu, czy szkoleń e-learningowych w firmie.

Jakie przykładowe elementy grywalizacji może posiadać Twoja platforma e-learningowa?

Pasek postępu

W czasie szkolenia jego uczestnik obserwuje pasek postępu mówiący o tym, jaką część szkolenia ma już za sobą oraz ile czasu pozostało do jego ukończenia. Wizja celu i świadomość przebytej drogi motywuje do jej przebycia.

Rankingi

Rankingi odwołują się z kolei do zmysłu rywalizacji. Uczestnicy konkurują ze sobą nawzajem, ale też motywują się do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Celem nie jest nauka sama w sobie, ale zdobywanie punktów.

Nagrody

Za uzyskane wyniki w kolejnych szkoleniach i zdobytą w ten sposób liczbę punktów pracownicy mogą uzyskać gratyfikację w formie bonusu, nagrody, czy też innej promocji w organizacji. Niejednokrotnie sam prestiż okazuje się wystarczający.

Wyzwania

Tworzenie wyzwań dla pracowników skoncentrowane jest na realizację konkretnych zadań wymagających wspólnego działania niejednokrotnie wykraczającego poza zakres powierzony danemu pracownikowi. Dzięki temu uczestnicy nabywają wiedzy z innych obszarów, a także uczą się współpracy.

O czym nie można zapomnieć przy wdrożeniu grywalizacji w e-learningu?

W skutecznym wdrożeniu grywalizacji kluczowym są następujące elementy:

  • strategia, która odpowie na pytanie, co konkretnie chcesz osiągnąć poprzez wdrożenie grywalizacji
  • odpowiedni scenariusz, który doprowadzi użytkowników do celu stosując wyselekcjonowane elementy grywalizacji dopoasowane do Twoich potrzeb
  • profesjonalne wdrożenie przy zastosowaniu rozwiązań UX/UI, które sprawią, że przyswajanie wiedzy stanie się tym większą przyjemnością
  • umiar, jak w każdym innym obszarze nie można przedobrzyć, gra dla samej gry może stanowić bezinteresowną przyjemność, to fakt, ale nie doprowadzi Twoich pracowników do upragnionego celu

    We wdrożeniu warto zatem wykorzystać doświadczenie dostawcy usług e-learningowych takich jak Skillveo lub firmy specjalizującej się w grywalizacji.

Jakie dodatkowe korzyści płyną z wdrożenia grywalizacji w e-learningu?

Grywalizacja poza wsparciem w osiągnięciu konkretnych celów szkoleniowych i rozwoju wzmacnia pozytywny wizerunek pracodawcy. Wpiera także efektywne zarządzanie wiedzą w organizacji, ułatwia zdobywanie kolejnych kompetencji i umiejętności przez pracowników, co finalnie przekłada się na większą sprzedaż i zadowolenie klientów.

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.