Zarządzanie pracą zdalną – poradnik dla menadżera

Praca zdalna – konieczność, czy wyzwolenie?

Pandemia COVID-19 zrewolucjonizowała rynek pracy – lockdown zmusił nas do pozostania w domach i podjęcia pracy zdalnej. Specjaliści twierdzą jednak, że home office był nieuchronny, a ostatnie wydarzenia jedynie skatalizowały proces jego upowszechniania.

Pracodawcy powoli zdają sobie sprawę z oszczędności, które niesie ze sobą home office związane z najmem powierzchni biurowych, dojazdami, samochodami służbowymi. Dostrzegają także, że praca zdalna nie oznacza spadku wydajności pracowników. Co więcej, wielu z nich wykazuje większą aktywność i satysfakcję z pełnionych obowiązków.

Bezspornym jest jednak fakt, że w praktyce home office oznacza drastyczną zmianę podejścia do zarządzania zespołem.

W jaki sposób skutecznie zarządzać? Co jako menadżer możesz zrobić, żeby przekuć obecną sytuację w sukces Twój i Twojego teamu?

Wyzwania w zarządzaniu zespołem zdalnym

Home office niesie ze sobą wiele wyzwań z perspektywy menadżera. Pośród najczęściej wymienianych znajdują się:

  • motywacja i zaangażowanie pracowników
  • wydajność zespołów
  • transparentna komunikacja Jeśli jednak świadomie do tego podejdziesz i zadbasz o odpowiednie przygotowanie, z czasem zaobserwujesz, że członkowie Twojego zespołu będą pracować wydajniej, a poziom ich satysfakcji i zaangażowania, wbrew obiegowej opinii wzrośnie zamiast maleć.

    Jaki jest zatem klucz do sukcesu?

Must-have pracy zdalnej

Opracowaliśmy dla Ciebie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, o czym powinieneś pomyśleć pragnąc zmaksymalizować wydajność pracowników mierzących się z wyzwaniem pracy z domu oraz co zrobić, aby home office stał się narzędziem pracowniczego empowermentu zamiast izolacji.

Warto uwzględnić poniższą check listę menedżera:

1. Zadbaj o odpowiednie narzędzia

Na dobry początek odpowiedz sobie na pytanie, czy wszyscy członkowie zespołu są należycie przygotowani do pracy z domu? Czy posiadają niezbędny sprzęt – laptopy, słuchawki, kamerki? Czy korzystacie z oprogramowania do zarządzania pracą zdalną, do spotkań online, do komunikacji?

W pierwszym kroku zapewnij pracownikom odpowiednie narzędzia – to zredukuje stres związany ze zmianą trybu pracy i sprawi, że pracownicy poczują się bardziej zmotywowani.

2. Poznaj potrzeby pracowników i ich warunki pracy

Porozmawiaj z członkami zespołu i dowiedz się, z jakimi wyzwaniami się mierzą w ciągu dnia. Czy są to kwestie organizacyjne, na które masz wpływ, czy też kwestie zupełnie poza Twoim zasięgiem?

Nawet jeśli nie możesz pomóc w konkretnym zagadnieniu już sam fakt wsłuchania się w potrzeby zespołu sprawi, że pracownicy inaczej podejdą do pracy i do Ciebie jako menadżera. Dzięki temu zwiększysz zaufanie teamu i wpłyniesz pozytywnie na motywację jego członków.

3. Upewnij się, że każdy zna swoj zakres obowiązków

Kolejnym kluczowym krokiem do skutecznego zarządzania jest upewnienie się, czy członkowie zespołu wiedzą, co do nich należy i za co odpowiadają. Kwestia podziału obowiązków tylko pozornie jest trywialna. Wiele zespołów rozbija się właśnie o to.

Zorganizuj indywidualne spotkania z osobami z zespołu i omów zakres ich obowiązków. Możesz również zadbać o meeting online z innymi pracownikami, aby i oni wiedzieli, do kogo zwrócić się w danej kwestii.

4. Przejdź w tryb pracy zadaniowej

W zarządzaniu zespołem zdalnym ważne jest jasne wyznaczenie priorytetów i zadań na dany czas. Nie ważne, czy pracownik spędzi na ich realizacji 8 godzin, czy 3 – liczy się efekt końcowy.

Nie ograniczaj się do wyznaczania priorytetów – rozliczaj z ich wykonania. Nie myl jednak rozliczania z punktowaniem. Zaufaj pracownikom i pozwól, aby zechcieli podzielić się z Tobą sukcesem, jakim jest realizacja powierzonych zakresów.

5. Zadbaj o regularną komunikację z zespołem, zbieraj feedback

Organizuj spotkania z zespołem nie tylko po to, aby omówić bieżące zadania, ale też po to, aby wspólnie przeanalizować, co było dobre, co sprawiło trudność, co możecie wspólnie w pracy zdalnej udoskonalić, co mogłoby pomóc w jeszcze efektywniejszej pracy z domu.

Ten zabieg wzmocni poczucie przynależności do zespołu i odpowiedzialności za Wasz wspólny sukces.

Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy na temat zarządzania pracą zdalną to platforma Skillveo oferuje bezpłatną bazę wiedzy o zarządzaniu pracą zdalną, która została przygotowana przez top ekspertów z zakresu prawa, technologii, psychologii oraz human resources. Znajdziesz ją pod adresem: https://skillveo.com/praca-zdalna

AUTOR

Szukasz skutecznego sposobu na szkolenie pracowników?

Skillveo to innowacyjna platforma e-learningowa online. Nowoczesne rozwiązanie szkoleniowe dla pracowników firm, oferujące dostęp do szerokiej bazy kursów, niezależnie od miejsca i czasu. Naszą misją jest sprawienie, że dostęp do wiedzy jest stały i nieograniczony. Przenosimy szkolenia stacjonarne do internetu, zapewniając ich wysoką jakość i skuteczność działania. Wykorzystując nowoczesne technologie opracowaliśmy skuteczną metodologię szkoleniową. Chętnie odpowiemy na potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami pod adresem mailowym: kontakt@skillveo.com lub skorzystaj z poniższego formularza.